Puan Ver
1
Puan Ver

Beynimiz bir şey öğrenmediğinde küçülür mü?

Beynimize herhangi bir uyaran vs göndermezsek beyin hacmi küçülür mü?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Beyine her hangi bir uyartı göndermemek durumu imkansızdır.Duyu organları olduğu sürece ve bunlar çevreden uyartı toplayıp beyne gönderdiği sürece beyin bu uyartıları süzer,değerlendirir ve karar verir.Yani beyin her daim dinamik bir şekilde çalışan bir bilgi işleme makinesidir.(Günün her anı aynı kapasitede işlem yapamaz ancak az yada çok her an işlem yapar ve bu işlemler nöronlar arası yeni bağlantılar anlamına geliyor) Her insan zamanla belli bir beyin kütlesine ve hacmine ulaşır.Bu hacim genel olarak ölene dek korunur.Hacimdeki küçük çaplı düşüşler genellikle yaşlılıkla vuku bulan nörolojik hastalıklar sonucu meydana gelebilir.Ancak bunlar küçük çaplı düşüşlerdir.Aynı şey tersi içinde geçerlidir Yeni bir şeyler öğrenmediğimiz durumda sadece nöronlar arası sinaps sayısında artış görünür beyin hacminde artış görünmez.Bir bilgi beyinde ne kadar tekrar edilirse o bilgi ile alakalı noronlar arası sinaps sayısı o denli artış gösterir ne kadar öğrenme o kadar sinaps :)

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sanat bendir; bilim biz...”
Claude Bernard
Geri Bildirim Gönder