Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Beyin sağlığı için yapılması gereken en önemli alışkanlıklar nedir?

Beyin sağlığı için yapılması gereken en önemli alışkanlıklar nedir? veya en önmeli 10 alışkanlık nedir?
179 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
7Firudin A.
7Firudin A.
12K UP
Bilime heveskâr biri.

Beyin sağlığı için 7 alışkanlık önerisi:

1. Düzenli egzersiz yapın.

Tüm Reklamları Kapat

Egzersizin bilinen birçok faydası vardır ve düzenli fiziksel aktivitenin de beyne faydası vardır. Birden fazla araştırma çalışması, fiziksel olarak aktif insanların zihinsel işlevlerinde bir düşüş yaşama olasılığının daha düşük olduğunu ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Bu faydalar, egzersiz sırasında beyninize giden kan akışının artmasından kaynaklanır. Haftada birkaç kez 30 ila 60 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin. Yürüyebilir, yüzebilir, tenis oynayabilir veya kalp atış hızınızı artıran diğer orta düzeyde aerobik aktiviteler yapabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

2. Bol bol uyuyun.

Uyku, beyin sağlığınızda önemli bir rol oynar. Bazı teoriler, uykunun beyninizdeki anormal proteinleri temizlemeye yardımcı olduğunu ve anıları pekiştirerek genel hafızayı ve beyin sağlığını artırdığını belirtir. İki veya üç saatlik artışlarla parçalanmış uyku yerine, her gece art arda yedi ila sekiz saat uyumayı hedefleyin. Ardışık uyku, beyninize anılarınızı etkili bir şekilde pekiştirmesi ve saklaması için zaman verir. Uyku apnesi beyninizin sağlığına zarar verir ve bu nedenle art arda saatlerce uyumak için mücadele edebilirsiniz.

3. Akdeniz diyeti yiyin.

Diyetiniz beyin sağlığınızda büyük rol oynar. Bitki bazlı gıdaları, kepekli tahılları, balıkları ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağları vurgulayan bir Akdeniz diyeti uygulamayı düşünün. Araştırmalar, Akdeniz diyetini yakından takip eden kişilerin, diyeti takip etmeyen insanlara göre Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor. Sızma zeytinyağında ve diğer sağlıklı yağlarda bulunan omega yağ asitlerinin hücrelerinizin düzgün çalışması için hayati önem taşıdığını, koroner arter hastalığı riskinizi azalttığını, zihinsel odaklanmayı artırdığını ve yaşlı erişkinlerde bilişsel gerilemeyi yavaşlattığını biliyoruz.

4. Zihinsel olarak aktif kalın.

Beyniniz bir kasa benzer. Beyninizi formda tutmak için çapraz bulmaca veya Sudoku yapmak, okumak, kağıt oynamak veya yapboz yapmak gibi yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Etkinliği artırmak için farklı aktivite türlerini birleştirin.

5. Sosyal olarak aktif kalın.

Sosyal etkileşim, hafıza kaybına katkıda bulunabilecek depresyon ve stresi önlemeye yardımcı olur. Özellikle yalnız yaşıyorsanız, sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla ve başkalarıyla bağlantı kurma fırsatlarını araştırın. Araştırmalar hücre hapsini beyin körelmesine bağlar, bu nedenle sosyal olarak aktif kalmak ters etki yapabilir ve beyninizin sağlığını güçlendirebilir.

Tüm Reklamları Kapat

6. Kan damarlarınızı sağlıklı tutun.

Atardamar ve toplardamarlarınızın sağlığı kalp sağlığınız için önemlidir ancak aynı zamanda beyin sağlığı için de kritik öneme sahiptir. Kan basıncınızı, kan şekerinizi ve kolesterolünüzü düzenli olarak kontrol ettirin ve rakamlarınızı normal aralıkta tutmak için adımlar atın.Kan basıncını ve kolesterol değerlerini düşürmek için fiziksel aktivitenizi artırın, Akdeniz diyeti yapın ve sodyum tüketiminizi azaltın.

7.Çok fazla TV izlemeyin çünkü bu pasif bir aktivitedir ve beyninizi çok az uyarır.

8. Tütün ve alkol kullanımı beyin sağlığı üzerinde de etkilidir, bu nedenle sadece ölçülü olarak alkol alın ve sigara içmeyin.[1]

Kaynaklar

  1. C. N. P. K. Kidd. 6 Tips To Keep Your Brain Healthy. (29 Aralık 2022). Alındığı Tarih: 9 Nisan 2023. Alındığı Yer: Mayo Clinic Health System | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close