Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Beyin plastisitesinin, düşüncenin neden olduğu bir değişim olması açısından, düşüncenin salt nöronal kökenli olup olmadığı sorulabilir mi?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bunu şu anki bilimsel bilgiyle cevaplamak mümkün değil. Bazı zihinsel süreçlerin beyin fonksiyonundaki izdüşümü gözlemlenebilse de günümüzdeki bilimsel bulgular zihinsel süreçleri biyolojik bir zemine indirgemeye hala daha yeterli değil. Şu an için beyin fonksiyonundaki bir değişiklik ile zihin süreçleri arasında tamamen bir koşutluk bulunabilmiş değil.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Bilinç ve beyin konusunda kesin bilgilere sahip olmasak da bugün bilinçin beynin bir kısmı tarafından oluşturulduğunu biliyoruz. Incognito kitabındaki hipoteze göre bilinç yani ben olgusunu oluşturan şey fizyolojik işlevler acısından o kadar da önemli bir noktada değil. Düşünceyi oluşturan şeyin, en azından bize ''ben şunu düşünüyorum.'' dedirten şeyin bilinç olduğunu düşünüyoruz ama bilinçin neden evrildiği ve neden var olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Düşünceyi ve kişiliğimizi beynin oluşturduğunun kanıtı niteliğinde olan hasta öyküleri var bunlardan birincisi Phineas Gage vakası olarak biliniyor.

Phineas Gage vakası
Phineas Gage vakası

Bu vaka beynine demir giren hastanın davranışlarının değiştiğini gösteriyor. İkinci örnek ise 20. yüzyılın ortalarında ağır epilepsi hastalarına uygulanan iki beyin arasındaki iletişimi kesme ameliyatlarından sonra sanki hastanın iki farklı insan gibi davranış göstermesi gösterilebilir. Ayrıca günümüzde tedavi amaçlı kullanılan psikiyatrik ilaçlarında kişilik ve insan düşüncesi üzerine etkileri de düşünceyi beynin oluşturduğu tezini destekler. Psikiyatrik ilaçların çalışma mekanizmalarını incelemek sizin sorunuza daha ne bir cevap bulmanızı sağlayacaktır.

Incognito, Beynin Gizli Hayatı kitabını da bilinç konusunu benim gibi merak eden kişilere öneririm.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanları, kendi mantıklarıyla varmadıkları sonuçlardan mantık kullanarak kurtaramazsınız.”
Ben Goldacre
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol