Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Beyaz cüceler neden karadeliğe dönüşmezler?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bunun nedeni beyaz cücelerde dejenere elektron basıncı, nötron yıldızlarında dejenere nötron basıncıdır. Ölen bir yıldızın çökmesi esnasında elektronlar, bağlı bulundukları atomdan ayrılırlar ve nükleonlarla elektronlar yüksek bir yoğunlukta birbirlerine çok yakın halde bulunurlar. Yoğunluk arttıkça elektronlar basınç meydana getirme yeteneğine sahip olurlar. Bu basınca dejenere basınç denir. Bu basınç belirsizlik ilkesinin bir sonucudur. Bu basınç yoğunluğa bağlıdır ve beyaz cücenin çekim kuvvetine direnç sağlar.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Astroloji, tapındığı uzay kadar boştur.”
Perry DeAngelis
Geri Bildirim Gönder