Puan Ver
0
Puan Ver

Beton işlerinde dayanıklılık amacı ile yapılan işler mi daha çok tercih edilir, yoksa görüntü etiğinin göz önünde bulundurularak yapılan işler mi?

Bahçe duvarı yaptırmak istiyorum ve önerilerinizi bekliyorum.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Bu sorunun cevabı beton işlerini kullanım amacınıza göre değişkenlik gösterir. Örneğin bir baraj, nükleer santral, hastane veya otoyol gibi tasarım ömrünün 100 yıldan uzun olmasını beklediğiniz yapılar yapıyorsanız, dayanıklılık sizin tasarım kriterinizdir. Konut sitesi, müstakil ev yada alışveriş merkezi gibi yapılarda tasarım ömrünü mimari gereksinimler belirler. Bu nedenle bu tip yapılara 50 yıllık bir tasarım ömrü öngörülür ve estetik kaygılar sizin tasarım kriterinizde önemli bir yere sahip olur. Soruda bahçe duvarı yaptırmak istediğinizi belirtmişsiniz. Bence düşünmeniz gereken en önemli nokta bu duvarın taşıyıcı bir duvar olup olmayacağı. Eğer inşa etmek istediğiniz bahçe duvarı, arkasında bir zemin tutan istinat duvarı tipi bir yapı olacaksa dayanıklılık kriterine dikkat etmeniz ve tasarımınızda mutlaka bir Geoteknik Mühendisine danışmanız gerekiyor. Buna ek olarak duvarınızın tutacağı zeminin özelliklerini belirlemek için sondaj yaptırmanız gerekebilir. Eğer düşündüğünüz bahçe duvarı taşıyıcı bir duvar olmayacaksa estetik kaygılar sizin tasarımınızda belirleyici olacaktır.

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Korku, nefretin kardeşidir.”
Larry Niven
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder