Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Ben DNA ve genetiği aşırı merak ediyorum ama nerden başlayacağım hakkında bir fikrim yok bana bir yol haritası çizme şansınız var mı?

453 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Deniz Koçyiğit
moleküler biyolog ve genetikçi

Merhaba, bunun için terimlere bakarak başlayabilirsiniz, örneğin alel gen nedir veya lokus nedir gibi bunları öğrendikten sonra Mendel'in yaptığı çalışmaları araştırıp detaylı öğrenmek için kitaplara veya videolara bakabilirsiniz. Bunlarıda tamamladıktan sonra günümüz çalışmalarına bakıp genetikte yapılan son keşiflere bakabilirsiniz daha sonra zaten genetik konusuna büyük çoğunlukla hâkim olursunuz. DNA ve genetik zaten iç içedir DNA varsa gen, gen varsada orada zaten DNA vardır. İyi çalışmalar ✌️[3]

Kaynaklar

 1. R. Dawkins. (1995). Gen Bencildir. ISBN: 9789754030327. Yayınevi: Tübitak Yayınları.
 2. R. Dawkins. (2002). Kör Saatçi. ISBN: 9789754032628. Yayınevi: Tübitak Yayınları.
 3. C. Kenneally. The Invisible History Of The Human Race: How Dna And History Shape Our Identities And Our Futures. ISBN: 9780670025558.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Selin Demiryol
Moleküler Biyolog

Merhaba,

Öncelikle bu alana ilgi duyman ve öğrenmeye açık olman başlı başına çok güzel bir şey. Moleküler biyoloji ve genetik bölümünün temelini oluşturan aslında bu merak ve beraberinde gelen öğrenme isteği. En temel konuları öğrenebileceğin bir kitap önerebilirim:

Genombilim Kısa Bir Giriş - John Archibald - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Onun dışında göz gezdirmek isteyebileceğin farklı anahtar kelimeler de bırakacağım:

Tüm Reklamları Kapat

DNA - RNA - Santral dogma - Genomik - Transkriptomik- DNA sekanslama teknolojileri - İnsan Genom Projesi - PCR - Bakteri büyütme - Rekombinant DNA teknolojisi

Bu anahtar kelimelere şunu sormalısın: Ne için kullanılıyor? Ne amaçlanıyor? Nasıl bir sonuç elde ediyorsun? Eğer ingilizceni iyi bir düzeyde tutarsan rahatlıkla anlayabileceğin birçok kaynak edinmiş olursun. [1]

Başarılar dilerim..

Kaynaklar

 1. A. Travers, et al. Dna Structure And Function. (22 Nisan 2015). Alındığı Tarih: 8 Eylül 2023. Alındığı Yer: FEBS Press doi: 10.1111/febs.13307. | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close