Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Belirsizlik ilkesinin olduğu bir evrende bilginin korunumundan bahsedilebilir mi?

Belirsizlk ilkesine göre evrende kesin bilgi imkansızken, rastgele ve indeterminst bir evren işleyişi ortadayken kesin bilgi kavramından ve onun korunumundan bahsetmek yanlış değil mi? Karanlık madde-enerji, kuantum alan, uzay-zaman, dalga-parçacık evreninde bilginin fiziki(olgusal) karşılığı nedir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

"Bilginin korunumu" kavramındaki "bilgi" bizim evren hakkındaki bilgimiz mi yoksa istatistik fizikteki entropi ile özdeş olan enformasyon anlamındaki bilgi mi bu noktayı açmak gerek.

Evren hakındaki bilgimiz ise söz konusu olan bu konuda net bir şey söylemek güç ama, entropi ile aynı tanıma sahip olan Shannon un temellerini attığı enformasyon teorisindeki enformasyon (bilgi) dan bahsediyorsak bunun üzerinde fikir yürütebiliriz.

Buradaki bilgi ile, temel olarak bir sistemin girebileceği farklı durumların olasılığını bilgisinden bahsediyoruz. Sistemin dışarısı ile etkileşimi, girebileceği durum sayısını değiştirebilir ya da durum sayısı aynı kalsa bile bunların olasılıklarını değiştirebilir. Ancak bu değişim, sistemin etkileştiği sistemlerde de olacaktır. Tıpkı enerji alış verişi gibi, enformasyon alış verişinden de bahsedebiliriz. Örneğin, sıcak olan cisim soğuk cisim ile temas ettirildiğinde, sıcak olan sistemden dışarı ısı akışı olur ve bu da soğuk olanın enerjisinin artışı ile sonuçlarnırken sıcak olanın enerjisinin azalışına sebep olur. Toplam enerji değişmemiş, sadece cisimler arasında bir miktar enerji transferi olmuştur. Aynı şekilde bir enformasyon transferinden de bahsedebiliriz. Bunun sonucu olarak da tüm evrene baktığımızda bilgi korunuyor olabilir. Evreni oluşturan sistemlerin bilgisi değilşiyor elbette ama toplamnda bir korunumdan bahsedebiliriz.

Bu aşamada belirsizlik ilkesi kaynaklı hiç bir şeyden bahsetmedik. Shannon'un enformasyon (bilgi) kavramı kesinliğe gönderme yapmadığı için korunumu bozan bir etken olarak karlşımıza çıkmayabilir belirsizlik ilkesi. Çünkü Shannon'un bilgi kavramı ile kesin bilgi değil, sistemin sahip olabileceği farklı durumlar ve bunların olasılık bilgisi anlatılıyor.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Enformasyon Teorisi - Wiki (Tr). (28 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın