Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nisko Armah
Nisko Armah
6K UP
Üye
1

Belirsizlik ilkesinin olduğu bir evrende bilginin korunumundan bahsedilebilir mi?

Belirsizlk ilkesine göre evrende kesin bilgi imkansızken, rastgele ve indeterminst bir evren işleyişi ortadayken kesin Bilgi kavramından ve onun korunumundan bahsetmek yanlış değil mi? Karanlık madde-enerji, kuantum alan, uzay-zaman, dalga-parçacık evreninde bilginin fiziki(olgusal) karşılığı nedir?
184 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

"Bilginin korunumu" kavramındaki "bilgi" bizim evren hakkındaki bilgimiz mi yoksa istatistik fizikteki entropi ile özdeş olan enformasyon anlamındaki bilgi mi bu noktayı açmak gerek.

Evren hakındaki bilgimiz ise söz konusu olan bu konuda net bir şey söylemek güç ama, entropi ile aynı tanıma sahip olan Shannon un temellerini attığı enformasyon teorisindeki enformasyon (bilgi) dan bahsediyorsak bunun üzerinde fikir yürütebiliriz.

Buradaki bilgi ile, temel olarak bir sistemin girebileceği farklı durumların olasılığını bilgisinden bahsediyoruz. Sistemin dışarısı ile etkileşimi, girebileceği durum sayısını değiştirebilir ya da durum sayısı aynı kalsa bile bunların olasılıklarını değiştirebilir. Ancak bu değişim, sistemin etkileştiği sistemlerde de olacaktır. Tıpkı enerji alış verişi gibi, enformasyon alış verişinden de bahsedebiliriz. Örneğin, sıcak olan cisim soğuk cisim ile temas ettirildiğinde, sıcak olan sistemden dışarı ısı akışı olur ve bu da soğuk olanın enerjisinin artışı ile sonuçlarnırken sıcak olanın enerjisinin azalışına sebep olur. Toplam enerji değişmemiş, sadece cisimler arasında bir miktar enerji transferi olmuştur. Aynı şekilde bir enformasyon transferinden de bahsedebiliriz. Bunun sonucu olarak da tüm evrene baktığımızda bilgi korunuyor olabilir. Evreni oluşturan sistemlerin bilgisi değilşiyor elbette ama toplamnda bir korunumdan bahsedebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Bu aşamada belirsizlik ilkesi kaynaklı hiç bir şeyden bahsetmedik. Shannon'un enformasyon (bilgi) kavramı kesinliğe gönderme yapmadığı için korunumu bozan bir etken olarak karlşımıza çıkmayabilir belirsizlik ilkesi. Çünkü Shannon'un bilgi kavramı ile kesin bilgi değil, sistemin sahip olabileceği farklı durumlar ve bunların olasılık bilgisi anlatılıyor.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Enformasyon Teorisi - Wiki (Tr). (28 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close