Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Efe Burak
Üye
3

Bekleyen su neden acılaşıyor gibi oluyor?

Tadı gerçekten çok kötü oluyor, suyun da bir son kullanma tarihi var mıdır?
447 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Echo Harbinger
Echo Harbinger
2,510 UP
Araştırıcı

Havayla temas etmiş şekilde bekleyen suyun tadının acılaşması gerçek sebeplere dayanmaktadır. Bunlar örneğin cam bardağa temas eden dudağımızdan geçen mikropların etkisi, aynı şekilde ortamda bulunan toz zerrecikleriyle geçen mikroplar ve aynı şekilde tozların suya katılması gibi etmenler olabilir.[1] Başka bir düşünceye göre bekleyen suda karbondioksitin çözülüme uğradığı, ve bu da suyun içinde bir miktar karbonik asit kaldığı yönünde. Dolayısıyla oldukça fazla havayla temas etmiş açık suyun çok düşük de olsa bir miktar asitlenmiş olduğunu söyleyebiliriz.[2] Bilimsel bir kaynağını bulamasam da benim fikrime göre bekleyen suyun içindeki minerallerin uzun süre sonra çökelti yapmasına, bunun da suyun tadının daha koyulaşmasına sebep olduğu yönünde, fakat dediğim gibi alakalı bir araştırma bulamadım.

Suyun tüketim tarihi konusuna gelirsek hayır, su bozulabilen bir madde değil. Lakin plastik şişelerde çok uzun süre ve belli bir sıcaklığın üzerinde bekleyen sularda Antimon ve BPA gibi insan sağlığına zarar verebilecek maddeler plastik şişeden suya doğru geçtiği biliniyor.[3] Dolayısıyla plastik şişelerdeki suyu aylarca bekletmemekte fayda var. Cam sağlıktır diyoruz. Umarım cevabım faydalı olmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Helen Thompson. What Makes Day Old Water Taste Funny?. (15 Temmuz 2015). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Smithsonian Magazine | Arşiv Bağlantısı
 2. E. Inglis-Arkell. Does Water Ever "Go Bad"?. (10 Temmuz 2015). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Gizmodo | Arşiv Bağlantısı
 3. Katherine Marengo. Does Water Expire?. (15 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close