Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bebekler neden çimenden korkarlar?

Bebekleri çimen üstüne sarkıtınca çimenden ayaklarını çekiyorlar başka zeminlerde gayet rahatlar bunun nedeni nedir?
6,078 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hüseyin Açar
İnsan

Taktil savunma normal dokunuşlara negatif veya aşırı heyecanlı bir şekilde tepki verme halidir. Birçok insanın zor hissettiği dokunsal uyarılara aşırı tepki verebilirler. Buna aşırı duyarlılık veya aşırı hassasiyet denir.Bir çoğumuzun sinir sistemi gereksiz bilgileri veya duyumları filtre eder. Örneğin, kıyafetlerimizin bize sürekli dokunması veya kolumuzdaki saat gibi. Bir süre sonra kıyafetimizin bize dokunduğu bilincimizden çıkar, unuturuz. (Duyusal duyarsızlaşma)

Taktil savunma pek fark edilmeyen bir bozukluktur ama buna rağmen çoğu zaman çocuk üzerinde etkileri büyüktür. Hem gündelik hayattaki hem de okuldaki becerilerini olumsuz yönde etkiler.

Tüm Reklamları Kapat

Aşırı duyarlı çocukların sinir sistemi biraz daha farklı çalışır. Sonuç olarak kendilerini sürekli rahatsız hissederler ve dokunuşlar karşısında rahatsız olurlar. Bunun sonucunda okulda, sınıf içerisinde dikkatleri rahatsız oldukları durumlara yöneldiğinden, aktiviteye odaklanmada zorluk yaşarlar.

Dokunmayı önlemek için yerlerinde oturamazlar ve rahatsızlık hissini azaltmak için sürekli hareket ederler.

Tüm Reklamları Kapat

Çocuğunuzda Dokunsal Savunma Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

1- Başka çocuklarla oyun oynamada sorun yaşıyorsa veya çocukların yanında durmaktan kaçınıyorsa. Örneğin, taktil savunma problemi olan çocuklar sıraya girme esnasında çok isteksiz davranırlar. Hafif bir dokunuşu vurma gibi algılayabilirler, bu nedenle iterek/vurarak cevap verebilirler. Bu çocuklar genellikle davranış bozukluğu gösteriyor diye etiketlenirler.

2- Çocuğunuz sıcak havada bile uzun kollu tişört giymeyi tercih ediyorsa. Bu tercih sebebi dokunuşlardan kendini korumak olabilir.

3- Bazı pürüzlü dokulara, farklı tekstürlere sahip ürünlerden rahatsız oluyorsa.

4- Bazı günler aşırı derece sarılma arayışı içinde olup bazı günler de dokunuşunuzu tamamen reddediyorsa.

5- Ellerinin kirli olmasından son derece rahatsız oluyorsa ve parmak boyası, hamur gibi materyallerle oynamayı sevmiyorsa.

6- Saçlarının yıkanmasından, taranmasından, dişlerini fırçalamaktan hoşlanmıyor ve kaçınıyorsa.

7- Saç kesiminden veya tırnak kesiminden rahatsız oluyor, sevmiyorsa.

8- Çim ve/veya kuma yalın ayak basmaktan kaçınıyorsa.

865 görüntülenme

Kaynaklar

 1. ASLI ALPAGUT. Duyusal Hassasiyet Tam Olarak Nedir?. (8 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2021. Alındığı Yer: petit-mag | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close