Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Bebekler neden ağlar?

238 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Bebeklerin ağlamasının birçok sebebi olabilir. Ağlama, bebeklerin iletişim kurma yöntemidir. Bebekler, ihtiyaçlarını, duygularını veya rahatsızlıklarını ağlayarak ifade ederler. Bebeklerin ağladığı bazı durumlar şunlardır:

-Açlık: Bebekler genellikle günde birkaç kez beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Açlık ağlaması kısa süreli ve alçak seslidir. Dudaklarını oynatır ve meme ararlar.

-Islak veya kakalı bez: Bebekler ıslak veya kirli bezden rahatsız olabilirler. Bu durumda huzursuzlanır ve ağlarlar.

Tüm Reklamları Kapat

-Gaz sancısı, hazımsızlık veya karın ağrısı: Bebekler beslenirken hava yutabilir veya mide problemleri yaşayabilirler. Bu da gaz sıkışması, kusma veya karın ağrısına neden olabilir. Bu durumda ani, uzun süreli ve tiz çığlıklar atarlar. Bacaklarını göğsüne çeker ve yüzünü buruştururlar.

-Üşüme veya sıcak basması: Bebekler ısı değişimlerine hassastır. Çok üşüdükleri veya çok terledikleri zaman ağlayabilirler.

-Yorgunluk veya uykusuzluk: Bebekler günde 12-16 saat uyurlar. Uykuya dalma veya uykudan uyanma sırasında ağlayabilirler. Ayrıca fazla uyarıcıya maruz kaldıklarında da yorulup ağlayabilirler.

-Diş çıkarma: Bebekler 6 ay civarında diş çıkarmaya başlarlar. Bu süreçte diş etleri şişer ve acır. Bu da bebekleri huysuzlaştırır ve ağlatır.

Tüm Reklamları Kapat

-Korku veya endişe: Bebekler yeni ortamlara, yabancı insanlara veya seslere karşı korku veya endişe duyabilirler. Bu durumda güvenli bir şekilde sarılmaya ihtiyaç duyarlar.

Bebekleri ağlatan bu durumların çoğu geçicidir ve kolayca çözülebilir. Bebeği sakinleştirmek için ona yakın olmak, onunla konuşmak, onu emzirmek, altını değiştirmek, gazını çıkarmak, masaj yapmak, ninni söylemek gibi yöntemler işe yarayabilir. Ancak bebeğin ateşi varsa, kusuyorsa, ishal ise, solunum güçlüğü çekiyorsa veya başka bir sağlık sorunu varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Kaynaklar

 1. B. Dursun. Bebekler Neden Ağlar? | Anneysen. Alındığı Tarih: 15 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Anneysen | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close