Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Özdemir
Üye
5

BDSM, efendi köle fantezileri evrimsel psikoloji temelinde nasıl açıklanabilir?

BDSM, baskınlık ve kölelik, acıdan, acı çektirmekten, baskınlıktan ya da kölelikten haz alma gibi cinsel dürtüler(?) evrimsel psikolojide ne ile açıklanabilir? Bu gibi dürtüler esaret altında hayatta kalma ile ilişkilendirilebilir mi?
48,739 görüntülenme
BDSM, efendi köle fantezileri evrimsel psikoloji temelinde nasıl açıklanabilir?
BDSM, efendi köle fantezileri evrimsel psikoloji temelinde nasıl açıklanabilir?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
188K UP
Bilim ve felsefe okuru

Daha önce Kadınlar üzerinde Yapılan çalışmalarda cinsellik sırasında ve orgazm sırasında beyinde çok sayıda bölgenin aktif olduğu ve bunlar arasında ağrı ve acıyla ilişkilendirilen bölgelerin de olduğu tespit edildiğini okumuştum. Yine cinsellik sırasında oluşan yüz ifadelerinin de acı çeken bir insandan ayırt edilemeyecek şekilde olduğu ifade ediliyor. Bu açıdan acı ve haz arasında beyin/sinirsel açıdan bağlantı olduğunu anlıyoruz. Dolayısıyla acı verme veya acı çektirme gibi eylemlerin kökenindeki sebep de bu şekilde anlaşılabilir duruma geliyor. Yani cinsellikteki Haz ve acı arasındaki bu bağlantı kimi insanda acı çekme veya çektirme unsurunun daha baskın durumda olması veya baskın duruma gelmesiyle muhtemelen ortaya çıkıyor gözüküyor. Bu konudaki psikolojik eğilimlerin de acı ve haz arasındaki bu bağlantılarla açıklanması mümkün olabilir.

Evrimsel açıdan ne tür bir süreç işlemiş ve bu bağlantı nasıl ortaya çıkmış olabilir bilemiyorum. Ancak hazzın yolu bir şekilde anlaşılan acının yoluyla kesişiyor.

Tüm Reklamları Kapat

1,767 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Saroğlu
Deneyimsiz BDSM

BDSM nin ne olduğunu bilmediğim için flörtüme karşı biraz rencide olmuştum.

 1. Bondage (Bağlamak ya da bağlanma)
 2. Discipline (Disipline, kuralcılık)
 3. Submission (Teslim olmak, boyun eğmek)
 4. Mazoşizm

BDSM Hakkında bilgi edindikçe işler epey bir değişti.[1]

Tüm Reklamları Kapat

1,029 görüntülenme

Kaynaklar

 1. bedavainternet.com.tr. Bdsm. Alındığı Tarih: 18 Eylül 2022. Alındığı Yer: bedavainternet.com.tr | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close