Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emir Bayar
Emir Bayar
11K UP
Üye
0

Bazı rüyaların etkisinden günlerce çıkamıyorum sebebi nedir?

Gördüğüm bazı rüyalar işlerime konsantre olamayacak kadar büyük etki bırakabiliyor ve günlerce sürebiliyor eninde sonunda normale dönse de günlerce konsantre olamamak kötü bir durum
1,307 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Burak Akı
Burak Akı
7K UP
Öğrenmeyi seven, meraklı bir genç.

Öncelikle merhaba,

Belirtmem gerekir ki ben bir psikolog veya psikiyatr değilim. Bu konuda almış olduğum bir eğitim veya uzmanlığım yok. Ancak bu tarz konulara ilgiliyim ve bu konular üzerine kitaplar, makaleler okudum. Sorunuzu bunlara istinaden cevaplayacağım.

Rüyaların günlerce devam ettiği bazı rüyaları yaşamak sıkça karşılaşılan bir durum değildir ve rahatsız edici olabilir. Bu fenomenin birkaç nedeni olabilir:

Tüm Reklamları Kapat

Uyku Düzeni: Rüyalar genellikle uyku sırasındaki REM (Hızlı Göz Hareketleri) evresinde meydana gelir. Normalde, insanlar gecenin ilerleyen saatlerinde birkaç kez REM ve REM dışı uyku döngüleri yaşarlar. Ancak eğer çok canlı bir rüya sırasında veya REM evresinde uyanırsan, rüya daha hatırlanabilir ve kalıcı gibi hissedebilir.

Stres ve Anksiyete: Stres, anksiyete veya duygusal sıkıntılar, daha yoğun ve hatırlanabilir rüyalar yaşamanıza neden olabilir. Eğer uyanık hayatınızda çok fazla stres veya anksiyete yaşıyorsan, bu duygular rüyalarına yansıyabilir ve onları daha kalıcı hale getirebilir.

Bilinçli Rüya: Bazı insanlar rüya gördüklerinin farkında olma yeteneğine sahiptir (bu durum bilinçli rüya olarak bilinir). Bilinçli rüyalar sırasında rüyanın içeriğini bilinçli olarak etkilemek ve aynı rüya senaryosuna geri dönmek mümkün olabilir.

Rüya Hatırlama: Bazı insanlar rüyalarını daha iyi hatırlama yeteneğine sahiptir. Eğer rüyaları hatırlama konusunda güçlü bir yeteneğe sahipsen, rüyaların daha uzun süre hafızanızda kalmış gibi görünebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Tamamlanmamış İşler: Bazen tekrarlayan rüyalar, hayatındaki çözülememiş sorunlar veya duygularla ilişkilendirilebilir. Bu rüyalar, temelde yatan endişeleri veya duygusal durumları ele alana kadar devam edebilirler.

Eğer günlerce sürüp gitmeyen rüyalar yaşıyorsan ve bu durum sana rahatsızlık veriyorsa, aşağıdaki çözüm yollarına başvurabilirsin:

Düzenli Bir Uyku Rutini Oluştur: Düzenli bir uyku programını sürdürmek, uykunun kalitesini artırabilir ve REM uykusu sırasında uyanma olasılığını azaltabilir.

Stres Yönetimi: Stresi ve anksiyeteyi yönetmek için meditasyon, derin nefes alma egzersizleri veya yoga gibi rahatlama tekniklerini uygula.

Rüya Günlüğü Tut: Bir rüya günlüğü tutmak, rüyalarındaki desenleri tanımlamana ve onların anlamını anlamana yardımcı olabilir. Ayrıca çözülememiş sorunları işlemeye yardımcı olabilir.

Uyarıcıları Sınırla: Uyumadan hemen önce kafein, alkol ve ağır yemekleri sınırlamak, uyku düzeninizi bozabilir ve canlı rüyaların olasılığını artırabilir.

Profesyonel Yardım Al: Yazıya başlamadan önce de belirttiğim gibi ben bir uzman değilim ve bir uzmandan yardım almak sorununu çözebilir.

Yazıda uzun uzun anlattım ama kısaca bir not düşmek istedim. Genellikle bu tarz bir durum insan hayatında dönem dönem yaşanabilir ancak bu durum çok uzun sürdüyse ve ciddi derecede rahatsızlık veriyorsa bir uzmandan destek al derim.

Hoşça kal.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close