Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emir Bayar
Emir Bayar
131K UP
Üye
0

Bazı rüyaların etkisinden günlerce çıkamıyorum sebebi nedir?

Gördüğüm bazı rüyalar işlerime konsantre olamayacak kadar büyük etki bırakabiliyor ve günlerce sürebiliyor eninde sonunda normale dönse de günlerce konsantre olamamak kötü bir durum
208 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Burak Akı
Burak Akı
6K UP
Öğrenmeyi seven, meraklı bir genç.

Öncelikle merhaba,

Belirtmem gerekir ki ben bir psikolog veya psikiyatr değilim. Bu konuda almış olduğum bir eğitim veya uzmanlığım yok. Ancak bu tarz konulara ilgiliyim ve bu konular üzerine kitaplar, makaleler okudum. Sorunuzu bunlara istinaden cevaplayacağım.

Tüm Reklamları Kapat

Rüyaların günlerce devam ettiği bazı rüyaları yaşamak sıkça karşılaşılan bir durum değildir ve rahatsız edici olabilir. Bu fenomenin birkaç nedeni olabilir:

Uyku Düzeni: Rüyalar genellikle uyku sırasındaki REM (Hızlı Göz Hareketleri) evresinde meydana gelir. Normalde, insanlar gecenin ilerleyen saatlerinde birkaç kez REM ve REM dışı uyku döngüleri yaşarlar. Ancak eğer çok canlı bir rüya sırasında veya REM evresinde uyanırsan, rüya daha hatırlanabilir ve kalıcı gibi hissedebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Stres ve Anksiyete: Stres, anksiyete veya duygusal sıkıntılar, daha yoğun ve hatırlanabilir rüyalar yaşamanıza neden olabilir. Eğer uyanık hayatınızda çok fazla stres veya anksiyete yaşıyorsan, bu duygular rüyalarına yansıyabilir ve onları daha kalıcı hale getirebilir.

Bilinçli Rüya: Bazı insanlar rüya gördüklerinin farkında olma yeteneğine sahiptir (bu durum bilinçli rüya olarak bilinir). Bilinçli rüyalar sırasında rüyanın içeriğini bilinçli olarak etkilemek ve aynı rüya senaryosuna geri dönmek mümkün olabilir.

Rüya Hatırlama: Bazı insanlar rüyalarını daha iyi hatırlama yeteneğine sahiptir. Eğer rüyaları hatırlama konusunda güçlü bir yeteneğe sahipsen, rüyaların daha uzun süre hafızanızda kalmış gibi görünebilir.

Tamamlanmamış İşler: Bazen tekrarlayan rüyalar, hayatındaki çözülememiş sorunlar veya duygularla ilişkilendirilebilir. Bu rüyalar, temelde yatan endişeleri veya duygusal durumları ele alana kadar devam edebilirler.

Eğer günlerce sürüp gitmeyen rüyalar yaşıyorsan ve bu durum sana rahatsızlık veriyorsa, aşağıdaki çözüm yollarına başvurabilirsin:

Düzenli Bir Uyku Rutini Oluştur: Düzenli bir uyku programını sürdürmek, uykunun kalitesini artırabilir ve REM uykusu sırasında uyanma olasılığını azaltabilir.

Stres Yönetimi: Stresi ve anksiyeteyi yönetmek için meditasyon, derin nefes alma egzersizleri veya yoga gibi rahatlama tekniklerini uygula.

Rüya Günlüğü Tut: Bir rüya günlüğü tutmak, rüyalarındaki desenleri tanımlamana ve onların anlamını anlamana yardımcı olabilir. Ayrıca çözülememiş sorunları işlemeye yardımcı olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Uyarıcıları Sınırla: Uyumadan hemen önce kafein, alkol ve ağır yemekleri sınırlamak, uyku düzeninizi bozabilir ve canlı rüyaların olasılığını artırabilir.

Profesyonel Yardım Al: Yazıya başlamadan önce de belirttiğim gibi ben bir uzman değilim ve bir uzmandan yardım almak sorununu çözebilir.

Yazıda uzun uzun anlattım ama kısaca bir not düşmek istedim. Genellikle bu tarz bir durum insan hayatında dönem dönem yaşanabilir ancak bu durum çok uzun sürdüyse ve ciddi derecede rahatsızlık veriyorsa bir uzmandan destek al derim.

Hoşça kal.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close