Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bazı müzikler neden insana tuhaf hissettirir? Ya da deep house benzeri müzikler dinlediğimiz zamanlar neden dans etmek isteriz?

Youtube'da gezinirken dinlediğim müziklerin veya izlediğim videoların altına "çok tuhaf hissettiriyor", "sebepsiz yere huzur veriyor" gibi yorumlar var. Bazı müzikler var ki sözsüz olmasına rağmen insanı çeşitli duygulara yönlendiriyor. Bu müzikler beynimizde ne gibi reaksiyonalara sebep oluyor da bunlar gerçekleşiyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu tür müzikler insan beyninde white-noise etkisi yapmaktadır. Bu tür müziklerin randomness (rasgelelilik) oranı yüksek olduğundan bilgi işleme amacı ile gelişmiş bir aygıtta (örneğin insan beyninde)rasgeleliği artırmakta, frekans seçiciliğini de azaltmaktadır. Benzer düşük frekanslı gürültü veya düzgün düşük frekanslı ses, insan beyninin çalışma modunu düzene sokmaktadır.

Benzer bir yaklaşımı AI (veya Makine Öğrenmesi) konusunda da görebiliriz. Belli bir konuyu yapay zeka'ya öğretmeden önce yapay nöronların aktivasyon fonksiyonlarında bulunan ağırlık vektörlerini ne kadar rasgele seçersek yapay zeka o kadar iyi öğrenir ve overtrain denilen aşırı öğrenme veya bias durumlarına o kadar geç ulaşır.

İnsan beyni de tıpkı yapay zeka yazılımları gibi rasgeleliği veya frekans uyumunu sever. Duyulan düşük frekanslı gürültüler veya rahatsız etmeyen periyodik sesler beynin daha iyi çalışmasını sağlar.


Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. sciencealert.com
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Matematiğin en azından büyük temel prensipleri konusunda kendimi geliştirmediğim için derin pişmanlık duyuyorum; zira bunu yapanların fazladan bir duyusu var gibidir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder