Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Bazı katiller neden insanları öldürürken veya öldürdükten sonra orgazm olur?

282 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Deniz Eymen Güngör
Beyin Aşığı

Genel olarak bu durum halen bilim insanları için bir muamma. Ancak bazı vakalarda direkt "öldürme" dürtüsünün sebepleri biliniyor. Örneğin;

24 Mayıs 1987'de evinde TV seyrederken uyuyakalan Ken Parks'ın başına gelenler ürkütücüydü. O sıralarda beş aylık kızı ve karısıyla yaşayan Parks, evliliğinde sorunlar yaşıyor, kumar bağımlılığıyla mücadele ediyordu. Ertesi gün gizlediği bütün sorunları karısının anne ve babasına anlatmaya karar vermişti. İkisiyle de gayet iyi anlaşıyor, aralarında bir problemin olmadığı biliniyordu. İşte Parks, TV seyrederken uyuyakaldığı gecede karısının ailesinin evine yirmi kilometrelik bir yolculuk yaptı, vardıktan sonra kayınpederine saldırdı ve kayınvalidesini de bıçaklayarak öldürdü. Bu korkunç katliamdan hemen sonra karakola gitti ve şu sözleri söyledi: 'Sanırım az önce iki kişiyi öldürdüm.'

Gerçekten de yaptığı hiçbir şeyi hatırlamıyordu. Ken'in beyninde nasıl bir problem ortaya çıkmış olabilirdi? Avukatı, bu problemi çözmek için uzmanlar ekibi topladı. Bir süre sonra da olayların Ken'in uykusuyla alakalı olabileceği anlaşıldı. Bir uyku uzmanı tarafından gece uyuduğu sırada Ken'in EEG sinyalleri ölçülmüştü. Alınan sonuçlara göre Ken bir uyurgezerdi... Ken'in ailesinde de uyku sorunlarına rastlandı. Cinayetin saçmalığı ve uykuyla alakalı problemlerinin bilimsel kanıt niteliğinde olmasından dolayı Ken cinayet suçlamasından beraat etti...

Tüm Reklamları Kapat

Gerçekten ibretlik bir hikaye... Beyinde oluşan tümör sebebiyle katil olan insanları da biliyoruz. Aynı şekilde ağır şizofreni gibi rahatsızlığı olan bireylerin ilaç tedavisi görmemesi durumunda katil olma ihtimalleri var. Maalesef beynimizde yaşanan sorunların hepsini keşfetmiş değiliz. Ancak bizi biz yapan bağlantıların beynimizde gömülü olduğunu biliyoruz.

Nörohukuk alanı bu konularda oldukça titiz çalışmalar yürütüyor. En basit şekilde; bir katilin neden katil olduğunu bilimsel olarak tesbiti yapılma çalışılıyor. Çünkü nedenini anlayabildiğimiz taktirde tedavisi için çaba gösterebilir, bir insanın katil olmasını önleyebiliriz...

Kaynaklar

 1. Vikipedi. R V Parks. (11 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close