Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Keremcan Candan
Üye
2

Bazı insanların saçları neden çabuk yağlanır?

Bazı insanların saçları bir gün yıkamaz ise hemen yağlanıyor. Yağlanmaya sebep olan nedir ve çabuk yağlanan saçlar neden çabuk yağlanır?
901 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Arda Öğrenenefe
Meraklı biriyim :)

Sebum Nedir?

Sebumu kısaca ciltteki yağ bezleri tarafından salgılanan bir sıvı olarak tanımlayabiliriz. Sebumun ana amacı hem saçı hem de cildi kurumaktan korumaya yardımcıdır. Ayrıca çevresel etkenlere karşı dayanıklılığı artırmada da önemlidir. Yani sebum zararlı mı diye sorulacak olursa cevap elbette hayır olacaktır. Sebum hem cilt hem de saç için önemlidir. Ancak sebum salgısındaki dengesizlikler ise hem saç hem de cildin yağlı görünmesine neden olabilir. Yağ bezleri genel olarak tüy köklerine bağlıdır. Ancak tüysüz ve saçsız alanlarda da yağ bezleri vardır.

Vücudumuz İçin Önemi

Sebum cildin nem dengesini korur. Ayrıca ciltte esneklik sağlamaya yardımcıdır. Cildi dışarıdan gelebilecek bakterilere karşı da korumaya yardımcı olur. Sebum salgısının görevi yeni doğan bebeklerde çok daha fazladır. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte sebum hem miktar hem de içerik olarak değişebilir. Sebum miktarı özellikle ergenlik döneminde yoğunlaşır. Zaten bu dönemde sivilce gibi sorunların ortaya çıkmasındaki etken de budur. Akne problemi her ne kadar ergenlik döneminde sık bir şekilde görülüyor olsa da hemen her yaşta bu sorunla karşılaşmak mümkün. 30’lu yaşlardan sonra dahi yoğun bir akne sorunu ile karşılaşmak mümkün. Bundaki en büyük etken ise erkeklik hormonudur.

Tüm Reklamları Kapat

Sebum Fazlalığı Neden Olur?

Bu durum pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Tüketilen gıdalar, hormonal dengesizlikler, kimyasal sert sabun kullanımı, belli başlı hastalıklar, ilaçlar ya da stres sebum üretimini tetikleyebilir. Vücut fazla sebum ürettiğinde eğer nem açısından bir dengelenme yapılmaz ise ciltte tıkanıklıklar başlar. Yağı tutmak için gözenekler ilk olarak genişler. Ancak temizlenmez ise siyah nokta ve beraberinde akneye dönüşebilir. Bu sebeple ciltteki fazla sebumu dengelemek gerekir. Yoksa cilt akneye eğilim gösterebilir ve saç derisinde seboreik dermatit gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Saçta Sebum

Vücuttaki sebum artışı ilk olarak kendisini saçlarda gösterir. Saç derisinde yer alan sebum saçların su geçirmez ve daha yumuşak olmasını sağlar. Saç derisindeki sebumun dengelenmesi önemlidir. Eğer saç ve saç derisindeki sebum dengelenmez ise ileride seboreik dermatit olarak bilinen yağlı kepek problemi kendisini gösterecektir.

Tedavisi Var mıdır?

Tabii ki de vardır. Bu konu hakkında bir makale yazdım ve değerlendirilme aşamasında. Genel olarak bahsedeyim; İzotretinoin adlı bir ilaçla tedavisi yapılmaktadır. Ancak doktor gözetimi altında katı kurallar içinde kullanılmalıdır.

149 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Kozmela. Sebum Nedir?. Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Kozmela | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close