Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim Felsefeci
Anonim Felsefeci
4,585 UP
Üye
2

Bazı insanlar neden bilmedikleri konuda başkalarını cahil olmakla suçlar?

613 görüntülenme
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Enes Zxs
Enes Zxs
42K UP
Meraklı birisi

Dani Kruger etkisi

(Görsel çok küçük olduğu için ekleyemedim kaynaklarda)[1]

Tüm Reklamları Kapat

Herhangi bir şeyi öğrenen birisi kendine çok güvenir başkalarına anlatır tartışır ki başını sağlam kayaya çarpana kadar yada o konu üzerinde uzmanlığını arttırana kadar. Özgüven ile ilişkilendirilebilir aslında en uzman kişi bile kendine güvenmiyor. Potansiyel farkedilmezse , birisi iteklemezse yada kişi özgüven inşa etmediği sürece kim olduğunun pekte bir önemi olmuyor. Örnek Newton: Kütle çekimini ortaya atmadan önce 17 yıl kadar bekledi taki bir kuyrukluyıldız a adı verilen Edmond Halley onu itekleyene kadar aslında sadece matematiksel işlem sormak için gelmişti. Diğer bir örnek Franz Kafka: bir çoğumuzun tanıdığı birisi kitaplarında hep ilginç konular işlenmiştir Gregor Samsa bir gün böcek olarak uyanan birisi. Bay K (adı bile yok) suçunu bilmeden yargılanan vb. Özgüvensizliği ona aileden bırakılıyor babasi bunun o zamanlar için pek güçlü birisi olmayacağını anlıyor üzerine biraz baskı kuruyor daha sonra hep çekingen korkak birisi haline dönüşüyor. Uzun yıllar sonra bunu 47 sayfalık bir mektupa yazıp babasına verilmek üzere annesine yolluyor. Tabi anneside çekindiği için mektubu ulaştıramıyor. Ölümü yaklaştığında bütün eserlerini onu birşeyler yapmasına itekleyen arkadaşına veriyor bir şartla: bunlar yakması. Tabi arkadaşı bunu yapmıyor o öldükten sonra onun adına yayınevine veriyor.

Farklı bir noktaya da değinmek istiyorum genelde bilgi sahibi kişiler toplum içinde pek ileri değildirler eğer tartıştığı kişi topluluğun grubun ilgi odağıysa onun dinlenme ihtimali daha yüksek insanların gözünde yerleri var çünkü.

Kaynaklar

 1. Dani Kruger. Dani Kruger. Alındığı Tarih: 28 Şubat 2022. Alındığı Yer: Google Araması | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Egemen Sak
Egemen Sak
37K UP
Sosyal Bilgiler öğretmeniyim. ayrıca tarih bölümünü bitirdim

Açıkçası kişinin kullandığı kelimeler kendini temsil eder.

Ama karşınızdaki kişiyle tartışırken onların fikirlerini, bilgilerini ve idolojilerini yalanlarken dikkatli olmanızı öneririm zinhar sizlere saldırma ihtimali dahil vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Kişilerin sizlerle tartışırken sizlere cahil demesinin tek nedeni vardır kendi cahillikleri. Cahil olmayan kişi zaten yanlış bir bilginiz dahil olsa bunun yanlışlığını ispatlar şekilde konuşacaktır.

Ayrıyetten sizlere saldırmasının da tek nedeni vardır. Freud'un Savunma Mekanizmalarını okuyabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

En basitinden kişi sizlere gerek sözel gerek fiziksel olarak saldırmasının en büyük nedeni onun fikirlerini yıkmaya çok yakın olduğunuzun ispatır. Ayrıca kişi o ideolojiden kopmaya ne kadar yakınsa aslında o kadar radikal şekilde savunur. Bu da yine sizlere vereceği tepkiyi oldukça arttıracaktır.

Genellikle bu durumları Freud Savunma Mekanizmaları'nda;

Bastırma yani kişinin olayı aslında istemeyerek bilinç altına iter ve farkında olmaz.

Yatsıma yani suçu kabullenmeyip başkasına atmak. Örnek verecek olursak öğrenci sınavdan düşük almaz. Sınav zordur veya öğretmeni ona takmıştır.

Yön değiştirme, kişinin yaşadığı sorunu başkasından çıkarmasıdır. Örnek verirsek, patrondan fırça yiyen bireyin eşine durduk yerde kızması veya patronun bir nesnesine ceza vermesi veya benzeri tepkiler göstermesidir.

Bu konuları okumanızı tavsiye ederim. Eğer kaynak bulamazsanız, Bülent Tanık oldukça güzel şekilde YouTube'de anlatmıştır.

116 görüntülenme
1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close