Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Bazı hayvanlar neden belli seslere özel tepki verirler?

Bazı hayvanların dikkatini çekmek için tepki verdikleri bazı seslerden yararlanılır. Örneğin kedilerde “pisipisi” sesi duyulduğunda bir ilgi oluşur. Böyle bir özellik hayvanlarda neden ve ne zaman evrimleşmiş olabilir?
1,902 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Buğra Karakaya
Buğra Karakaya
1,683 UP
Öğrenci

Bunun yanıtı belki de türden türe değişim gösterecektir. Ancak kediler için konuşacak olursak sorunun yanıtını tam olarak bilmiyoruz. Bununla ilgili bilinen ve kabul gören pek çok önerme var. Bunlardan bazılarına bakacak olursak...

Kedilerin neden "pisipisi"den etkilendiğine dair önde gelen önermelerden biri, sesin kedilerin doğal olarak ilgilendiği diğer birkaç sesi taklit etmesidir. "Pisipisi" aslında doğada bulunan birkaç ses için bir yansımadır. Hışırdayan yaprakların veya çerçöpü tırmalayan minik pençelerin sesi olabilir. Bazı kediler için, onlara tüylerini karıştıran bir kuşu veya ilginç bir böceğin vızıltısını hatırlatabilir. Yırtıcı bir içgüdüye sahip bir kediyseniz, tüm bu sesler çok eğlencelidir.

Bazı uzmanlar, kedilerin "pisipisi" sesine ilgi duyduklarını, çünkü takip etmeye ya da kovalamaya ilgi duydukları bir şeye çok benzediğine inanıyor. Bu ses, beyinlerindeki yırtıcı içgüdüyü tetikleyip kedileri, aramaya itebilir. Yakınlardaki bir avı ya da avcıyı gösteriyorsa, uzak durmak için ellerinden gelen çabayı göstermelerini açıklayıp aynı zamanda olası bir avı kontrol etmeye değeceğini göstermektedir.

Tüm Reklamları Kapat

"Pisipisi" sesiyle ilgili bir başka teori de kedilerin öfkelendiklerinde veya korktuklarında çıkardıkları tıslama sesi gibi görünmesidir. Yavru kediler, annenin bu agresif sesi çıkardığını bilerek büyür. Annenin tıslaması gibi gelen her şeye dikkat etmeleri öğretilir.

Bunun yanında başka ve çok daha anlaşılır bir olasılık da var: merak... Kediler doğaları gereği meraklıdırlar. Her zaman ne yaptığımızı bilmek isterler ve genellikle araştırma taktikleri konusunda utangaç değillerdir. Kedi her kutu mısır gevreğini koklamadan eve bir torba yiyecek getiremeyiz. Ve genellikle yeni bir mobilya parçası getirdiğinizde ilk fark eden onlardır. Tuhaf bir ses duyduklarında, meraklı doğaları devreye girer.

Kedilerin "pisipisi" sesine basitçe ne olduğunu bilmek istedikleri için yanıt verme olasılığı yüksektir. Bir av hayvanı olma şansı olsa da kelimenin tam anlamıyla başka bir şey de olabilir. Kediniz bu sesi çıkarmaya alışkın olsa bile, yine de kökenini teyit etme dürtüsünü hisseder.

Son bir önerme ise, birçok kedinin "pisipisi" sesine yanıt vermek için koşullandırıldığı gerçeğidir. Bir köpeği adını söylediğinizde gelmesi için eğitmeniz gibidir. Yeterince olumlu pekiştirme ile köpeğiniz sonunda adını her çağırdığınızda harika bir şey olduğunu öğrenecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Bir düşünün: Siz onlara "pisipisi" yaparken kediniz size ilk yaklaştığında ne oldu? Muhtemelen heyecanlandınız ve onları evcil hayvanlara yönelik bir sevgiyle kapladınız. Bu tek etkileşim onlara, bu sesi duyduklarında iyi şeylerin olduğunu gösterdi. Ve bu da bizlere kedileri çekenin ses değil, daha sonra karşılaştıkları ilgi olduğunu gösterir.

Yanıtı bilmesek de pek çok akla yatan önermede bulunabiliyoruz. Bununla ilgili İngilizce kaynağı aşağıya bırakıyorum, okuyabilirsiniz. İyi günler dilerim.

182 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Why Are Cats Attracted To The &Quot;Pspsps&Quot; Sound?. (15 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 15 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close