Sorulara Dön
2
Etoloji & Zooloji

Bazı hayvanlar neden belli seslere özel tepki verirler?

Bazı hayvanların dikkatini çekmek için tepki verdikleri bazı seslerden yararlanılır. Örneğin kedilerde “pisipisi” sesi duyulduğunda bir ilgi oluşur. Böyle bir özellik hayvanlarda neden ve ne zaman evrimleşmiş olabilir?

1
Anonim 2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bunun yanıtı belki de türden türe değişim gösterecektir. Ancak kediler için konuşacak olursak sorunun yanıtını tam olarak bilmiyoruz. Bununla ilgili bilinen ve kabul gören pek çok önerme var. Bunlardan bazılarına bakacak olursak...

Kedilerin neden "pisipisi"den etkilendiğine dair önde gelen önermelerden biri, sesin kedilerin doğal olarak ilgilendiği diğer birkaç sesi taklit etmesidir. "Pisipisi" aslında doğada bulunan birkaç ses için bir yansımadır. Hışırdayan yaprakların veya çerçöpü tırmalayan minik pençelerin sesi olabilir. Bazı kediler için, onlara tüylerini karıştıran bir kuşu veya ilginç bir böceğin vızıltısını hatırlatabilir. Yırtıcı bir içgüdüye sahip bir kediyseniz, tüm bu sesler çok eğlencelidir.

Bazı uzmanlar, kedilerin "pisipisi" sesine ilgi duyduklarını, çünkü takip etmeye ya da kovalamaya ilgi duydukları bir şeye çok benzediğine inanıyor. Bu ses, beyinlerindeki yırtıcı içgüdüyü tetikleyip kedileri, aramaya itebilir. Yakınlardaki bir avı ya da avcıyı gösteriyorsa, uzak durmak için ellerinden gelen çabayı göstermelerini açıklayıp aynı zamanda olası bir avı kontrol etmeye değeceğini göstermektedir.

"Pisipisi" sesiyle ilgili bir başka teori de kedilerin öfkelendiklerinde veya korktuklarında çıkardıkları tıslama sesi gibi görünmesidir. Yavru kediler, annenin bu agresif sesi çıkardığını bilerek büyür. Annenin tıslaması gibi gelen her şeye dikkat etmeleri öğretilir.

Bunun yanında başka ve çok daha anlaşılır bir olasılık da var: merak... Kediler doğaları gereği meraklıdırlar. Her zaman ne yaptığımızı bilmek isterler ve genellikle araştırma taktikleri konusunda utangaç değillerdir. Kedi her kutu mısır gevreğini koklamadan eve bir torba yiyecek getiremeyiz. Ve genellikle yeni bir mobilya parçası getirdiğinizde ilk fark eden onlardır. Tuhaf bir ses duyduklarında, meraklı doğaları devreye girer.

Kedilerin "pisipisi" sesine basitçe ne olduğunu bilmek istedikleri için yanıt verme olasılığı yüksektir. Bir av hayvanı olma şansı olsa da kelimenin tam anlamıyla başka bir şey de olabilir. Kediniz bu sesi çıkarmaya alışkın olsa bile, yine de kökenini teyit etme dürtüsünü hisseder.

Son bir önerme ise, birçok kedinin "pisipisi" sesine yanıt vermek için koşullandırıldığı gerçeğidir. Bir köpeği adını söylediğinizde gelmesi için eğitmeniz gibidir. Yeterince olumlu pekiştirme ile köpeğiniz sonunda adını her çağırdığınızda harika bir şey olduğunu öğrenecektir.

Bir düşünün: Siz onlara "pisipisi" yaparken kediniz size ilk yaklaştığında ne oldu? Muhtemelen heyecanlandınız ve onları evcil hayvanlara yönelik bir sevgiyle kapladınız. Bu tek etkileşim onlara, bu sesi duyduklarında iyi şeylerin olduğunu gösterdi. Ve bu da bizlere kedileri çekenin ses değil, daha sonra karşılaştıkları ilgi olduğunu gösterir.

Yanıtı bilmesek de pek çok akla yatan önermede bulunabiliyoruz. Bununla ilgili İngilizce kaynağı aşağıya bırakıyorum, okuyabilirsiniz. İyi günler dilerim.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Why Are Cats Attracted To The &Quot;Pspsps&Quot; Sound?. (15 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 15 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın