Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ayhan Tibilli
Ayhan Tibilli
1,271 UP
Üye
2

Bazı ara türler neden tam evrimleşmediler?

Mesela bir dönem sudaki hayvanlar karada yaşayabilecek şekilde özelleştiler çünkü karada daha az yırtıcı daha çok besin vardı. Peki ama timsah gibi hem karada hem de suda yaşayan bazı türler neden arafta kaldılar? Neden tamamen karaya ya da tamamen suya evrimleşmeyip bir ara tür olarak kaldılar?
195 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Sorunuzdan yola çıkarak evrimin ne olduğunu tam olarak anlayamamış olduğunuz sonucuna varmak mümkün.

Size benzetimli bir cevap vermek, her şeyi daha rahat anlamanıza olanak verecektir.

1'den 10'a kadar olan sayıları, küçük-orta-büyük olarak gruplamanızı istesek, nasıl gruplar oluştururdunuz?

Tüm Reklamları Kapat

Muhtemelen 1,2,3 küçük, 4,5,6 orta ve 7,8,9,10 büyük gibi, değil mi? Ya da bu gruplamalara yakın bir tercih yapardınız.

Bu gruplamada, aralarında 2-3 fark olan sayıları aynı gruba, aralarında 1 fark olan sayıları ayrı gruba koyduğumuzun farkında mısınız? Ve bu gerçek ilk bakışta ortada bir şüphe varmış gibi duruyor değil mi? Örneğin 7 ile 10 aralarında 3 fark varken nasıl aynı gruba giriyorlar da 3 ile 4 farklı grupta yer alıyor?

İşte size, sizin "tam evrimleşme" olarak isimlendirdiğiniz durumun yanlışını göstermiş oldum. Evrim, 1-10 arası sayılar gibi, aslında gayet ardışık ilerleyebilen bir değişimdir. Biz insanlar, belirli bölgelere çizgiler çekerek belirli bölgeler oluşturuyoruz ve oluşturduğumuz bölgelere birer isim veriyoruz. Bu isimlerden biri "insan" mesela. Bir diğeri timsah. Bir diğeri balık. Çünkü tüm türler aslında ara tür. Çünkü evrimleşme asla bitmiyor. Çevre değiştikçe canlılar da evrimleşiyor. Tam ya da yarım evrim diye bir şey yok ki. Bir canlının karada ya da suda yaşıyor olması, sizin çektiğiniz çizgilere göre tam yada yarım evrim olamaz. O canlı hayatta kaldığı sürece, yarı karada yarı suda yaşamaya milyonlarca yıl devam edebilir. Milyonlarca yıl süren bir yaşam biçimini, yarım ya da eksik olarak adlandırmak ne kadar doğru olur? Amfibi denen canlılar bunlar zaten. Sayı gruplamamızda 3 ile 4, ayrı grupta oldular diye birbirlerinden uzak sayılar mı oluyorlar? Hayır. Onlar, biz hangi gruba sokarsak sokalım ardışık sayılar.

Evrimin dinamiklerini Ernst Mayr'dan okursanız çok daha detaylı bilgilere ulaşacaksınız. Keyifli okumalar...

[1]

Kaynaklar

 1. E. W. Mayr. (2016). Evrim Nedir?. ISBN: 9786050204889. Yayınevi: San Yayınları.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close