Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arın Özkınay
Üye
5

Basit ama geri dönüşü yok sayılan kararların beyindeki anlık etkileri üzerine yapılmış kapsamlı bir araştırma var mı?

Basite örnek olarak: bir birayı şişeden bardağa döktüğümüzde beynimiz kendini alkol almaya hazır halde olmaya şartlayacak bir şey yapıyor mu? Yapıyorsa hangi bölgeler nasıl aktif oluyor?
386 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Umut Özbey
Umut Özbey
9K UP
Öğrenciyim nöroloji ise uzun süredir ilgi alanım.

Sanırım basit ama geri dönüşü olmayan kararlardan kastınız riskli ve stresli kararlardır. Riskli kararlar ise beyindeki bir baskınlık mücadelesini yansıtıyor. Bu konuda çerçeveleme etkisi ve riskli kararların bilişsel işlevlerinin fonksiyonelMR ile incelendiği bir araştırma var 1.kaynak, çerçeveleme etkisi (framing effect) ise insanların seçeneklere olumlu veya olumsuz çağrışımlarla sunulup sunulmadığına bağlı olarak karar verdikleri bilişsel bir önyargıdır; Örneğin. Kayıp veya kazanç olarak. İnsanlar, olumlu bir çerçeve sunulduğunda riskten kaçınma eğilimindedir, ancak olumsuz bir çerçeve sunulduğunda risk ararlar.

Prefrontal kortekste duygu düzenlemenin risk alma ve karar verme etkinliğine etkisi üzerine yapılmış bir araştırma var 2.kaynak ve 3.kaynak risk almanın bilişsel baskısını ve çekişini anlatıyor karar vermenin beyinde nasıl kodlandığını cevaplıyor.

Tüm Reklamları Kapat

151 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Cleotilde Gonzalez, et al. (2021). The Framing Effect And Risky Decisions: Examining Cognitive Functions With Fmri. Science Direct, sf: 1-20. doi: 10.1016/j.joep.2004.08.004. | Arşiv Bağlantısı
 2. Carmen Morawetz, et al. (2021). The Effect Of Emotion Regulation On Risk-Taking And Decision-Related Activity In Prefrontal Cortex. ResearchGate, sf: 14. doi: 10.1093/scan/nsz078. | Arşiv Bağlantısı
 3. Lydia Denworth, et al. Risky Decisions Reflect A Tug Of War In The Brain. (18 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2021. Alındığı Yer: PsychologyToday | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close