Sorulara Dön
0
Felsefe

Başı ve sonu olan bir şey kendi sebebi olabilir mi? Olursa neden, olmaz ise neden?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Büyük patlamayla meydana gelmiş fizik evrendeki herşey, başı ve sonu olan tanımına girmekte.

Varlıkların oluş nedenleri, bpatlama ile ortaya çıkan ŞEYlerin doğalarının etkileşimi sonucuyla ilgilidir. Bu etkileşim, herşeyin oluş kaynağıdır. Burada bir şeyin oluşum nedenini arıyor olma hali, ŞEYlerin etkileşimini gözden kaçırmak olabilir, çünkü herşeyin sebebi ortak bir kaynağa gidiyor, bpatlama.

Kendi varlığına neden olma öngörüsü, ŞEYin tekil bir varoluş nedenine mahkum etme isteğiyle alakalı. Daha çok yaratılış konusunda taraflaşarak, derinlemesine anlayışa sahip olmayan kişilerin, bir şeyin kendi kendini var edemeyeceği sav ı kaynaklı. Şunu anlamak zorundayız ki, evrenin oluşum ve gelişim süreci, başka bir etkiye ihtiyaç duymayacak şekildedir. ŞEYlerin oluşması için fizik evren dışı bir güce ihtiyaç yoktur. Bu net. Ancak, bu demek değil ki, tasarımcı olmamalıdır. Sonuca varma konusunda hızlı, kısa, anlamdan uzak yaklaşımlar, kendine kendine olamaz, yaratan vardır şeklinde yüzeysel yaklaşınca tutarlı olmuyor bu yaklaşımları.

Varolmada kendine sebep olma, ya da olmama öngörüsü, objektif olmaktan uzak, taraflaşmaya sebep arayan yanlı bir bakış açısı. Çünkü her iki durumda da tasarımcı açısından değişen hiçbir şey yoktur var olduğu öngörüsü açısından.

SONRADAN OLMA argümanı için, kendi varoluşuna sebep olma ve olmama şeklinde bakmak, kişiselleştirilmiş bir bakış açısı. Oysa herşey olması gerektiği gibi olur. Sebep illa bu iki seçeneğe indirgenemez. Eğer tasarımcı açısından bakarsak da, o öngörüye göre sınav mekanı tasarlayacaksa, elbette perde olarak kendi kendine oluşacak bir evren tasarlayacaktır. Eğer kendi kendine olamıyorsa, tasarımcı kusurlu demektir zaten. Burada kendi kendine yi, yine aynı bakış açısının terminolojisi gözüyle kullandım.

Sebepleri olduğu gibi kabul ettikten anladıktan kavradıktan sonra sonuç adına hüküm verebiliriz. Her verdiğimiz hüküm, kişileştirme, anlam yükleme, kendimize göre kurgulama şeklinde olacak. Yani objektif olmayacak. Bunu da kabullenebilecek olgunlukta derinlikte olabilsek keşke.

137 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın