Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Merak Eden
Üye
2

Balıklar neden üremek isterler?

Bildiğim kadarıyla dişi balıklar yumurta bırakır, erkek balıklar ise bunları döller , bunu yaparken dışı ve erkek balıklar zevk alırmı? Zevk almıyorsa neden üremeye çalışır . Içgüdüyse nereden içine güdülüyor ve nereden içlerine güdüldüğünden dolayı bunu yaptıklarını biliyoruz ?
505 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Yunus Bilece
Yunus Bilece
32K UP
Öğrenci

Balıkların haz alıp almadığı konusu hala bir soru işareti. Verdiğim kaynakta bir deniz biyoloğunun cevabı var balıkların da haz alabildiğini ve acı çekebileceğini düşündüğünü söylüyor. Sorunun cevabı ise bunun net bir cevabı olmadığı bu konu hala tartışmaya açık, deniz biyoloğu soruyu bir çeşit ödül mekanizmasının beyinlerinde tetiklendiği ile geçiştiriyor. Sorunun bir diğer cevabı bunu yapmadıklarında acı çektikleri olabilirdi ama bu dişilerinkini bile yarım yamalak açıklayacak bir cevap olurken erkeklerin neden sadece okyanus tabanına sperm saçmadıklarını açıklayamazdı. O sebeple beyinlerinde bir tür ödül mekanizmasının tetiklendiğini söylemek en mantıklısı olacaktır.

Hayvan içgüdüleri tuhaf şeyler bir keresinde bir kedinin toprağı kazarken kazmayı beceremeyip acı çekme benzeri bir ses çıkarttığını duydum kükreme ile kedilerin diğer kedilere bağırırken çıkardığı o sinirli ses arası bir sesti (miaaa sesi var ya o ses, bana çok komik gelen ama kediler için muhtemelen çok tehditkar bir ses) tınısı acı çekiyormuş gibiydi işte, ama toprağı kazmayı beceremedi spazmik bir şekilde arka bacaklarını yere yapıştırdı sonra biraz sırt kasları spazm geçirir gibi oldu sonra kalkıp gidip kazılacak başka bir toprak aradı. Acı çekse bile etrafa salmadı dışkısını. Benim görüşüme göre kedinin (ben balkondan gördüm aramızda iyi bir mesafe vardı görüşüm netti ama kedinin beni fark edemediği bir mesafe) iç güdüleri bu olayın müsebbibi.

Tüm Reklamları Kapat

Ödülden ziyade bir ceza işlevi olduğu da hala düşünelebilinir o yüzden bana kalırsa. Balık spermini veya yumurtalarını sisteminden atamasa acı çekiyor ama içgüdüleri onun bu boşaltımı serbestçe yapmasına izin vermiyor.

Ben iki sonuca da eşit şekilde mesafeliyim.

Kaynaklar

 1. Mark Bretha. Do Fish Enjoy Reproducing?. Alındığı Tarih: 1 Haziran 2023. Alındığı Yer: thenakedscientists | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Yunus Bilece
Yunus Bilece
32K UP
Öğrenci

Bu arada atlamışım ama üreme için tek itici faktör haz alma değildir öyle olsaydı böceklerin üremesini asla açıklayamazdık. Örneğin çoğu tek hücreli için bildiğim kadarı ile bu bir zorunluluk hücre belirli bir büyüklüğe ulaştığında bölünmek zorunda. Böcekler (burada ilkel sinir sistemine sahip olmayan tüm hayvanlar için konuştuğumu düşünebilirsin) konusuna geri dönersem onların haz alamadığı muhtemelen daha doğru onların üremesi de aynı şekilde bir ödül mekanizması ile oluyor olmalı ama bu haz almak kadar karmaşık olmamalı.

Kaynak ingilizce ama tabi ki de google çeviriyi veya gpt'yi kullanmayı deneyebilirsin.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. thenakedscientists. Do Fish Enjoy Reproducing?. Alındığı Tarih: 1 Haziran 2023. Alındığı Yer: thenakedscientists | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Taylan Dursun
[Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

her canlıda olduğu gibi balıklar üremek isterler çünkü bu gereklidir canlıların devamını sürdürebilmesi için yani üremez ise o canlının bir soyu olmaz. hatta bazı canlıların üreme dönemleri olmasa bile cinsellik yapıyorlar ve bundan mutlu alıyorlar bu canlılar ise yunuslar,maymunlar,insanlar vb. canlılardır.

Kaynaklar

 1. pdf. Balıklarda Üreme Biyolojisi. (31 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 31 Mayıs 2021. Alındığı Yer: acikders.ankara. edu.tr | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close