Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Balıklar acı çeker mi?

Bazı kaynaklar acıyı hissettiğini bazıları da hissetmediğini söylüyor. Hangisi doğru?
1,641 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Darwin Darwins
Okur

Önemli sayıda bilimsel kanıt, evet, balıkların acıyı hissedebildiğini öne sürüyor. Karmaşık sinir sistemleri ve ayrıca yaralandıklarında nasıl davrandıkları, balıkların refahları için gerçek bir saygı gösterilmeden tedavi edilebileceğine dair uzun süredir devam eden inançlara meydan okuyor. Amerikan Veteriner Hekimler Birliği, hayvanlara ötenazi yapılmasına ilişkin yönergelerinde, balıklara "acıdan kurtulma konusunda karasal omurgalılarla aynı düşüncelerin verilmesi gerektiğini" belirtir [1]

Nörobiyologlar, davranışsal ekolojistler ve balıkçılık bilimcilerinden oluşan bir ekibe göre balıklar, insanlar gibi acı hissetmiyor.[2]

Google "balıklar acı hisseder mi" ve kendinizi çelişkili mesajlar bataklığına atarsınız. Yapmıyorlar, diyor bir başlık. Yapıyorlar, diyor bir başkası. Diğer kaynaklar, bilim adamları arasında şiddetli bir tartışma olduğunu iddia ediyor. Gerçekte, bilim camiasında bu düzeyde bir belirsizlik ve anlaşmazlık artık yok. 2016 yılında, Queensland Üniversitesi profesörü Brian Key , Animal Sentience: An Interdisipliner Journal on Animal Feeling'de "Balıklar neden acı hissetmiyor" başlıklı bir makale yayınladı . Şimdiye kadar, Key'in makalesi dünya çapında 40'tan fazla bilim insanından yanıt aldı ve bunların neredeyse tamamı onun vardığı sonuçları reddediyor.[3][1][1]

Tüm Reklamları Kapat

102 görüntülenme

Kaynaklar

 1. thehumaneleague. Do Fish Feel Pain. Alındığı Tarih: 11 Mayıs 2023. Alındığı Yer: thehumaneleague | Arşiv Bağlantısı
 2. F. B. E. V. (fvb). Do Fish Feel Pain? Not As Humans Do, Study Suggests. (8 Ağustos 2013). Alındığı Tarih: 11 Mayıs 2023. Alındığı Yer: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı
 3. H. Magazine. Fish Feel Pain. Now What? | Hakai Magazine. Alındığı Tarih: 11 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Hakai Magazine | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close