Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Yuşan
Emre Yuşan
68K UP
Üye
1

Bakteriyolfaj tedavisi kullanılıyor mu?

Bakteriyolfaj tedavisi mümkün olduğunu biliyoruz. Peki kullanılıyor mu? Günümüzde hangi hastalıkta kullanıldı.
271 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Enes Özdaş
Enes Özdaş
92K UP
Okur

Bakteriyofajlar kısaca fajlar. Doğal şekilde bakterileri öldüren oldukça özel türlerdir ve oldukça güçlü varlıklardır.[1] Günde bakterilerin tahminimizce yarısı fajlar tarafından öldürülmektedirler oldukça başarılı olduklarını söylemek mümkün.

Fajlar sağlık alanında kullanılmak zorunda.Bakteri yani enfeksiyonları yok etmenin bir yolu antibiyotikler diğer yolu fajlardır. Günümüzde antibiyotikler gereğinden fazla kullanıldığı için bakteriler antibiyotiklere karşı savunma oluşturmuş durumdalar ve bu böyle devam ederse sonuçları tarih açısından pekde iyi olmaz. Fajlar bu durumda devreye giriyorlar farkettiğimiz kadarıyla bakteriler antibiyotiğe karşı ne kadar direnç kazanırsa fajlara karşıda o kadar güçsüzleşirler.

Antibiyotikleri geliştirmek yıllarımızı alıyor onları değiştirmek onyıllarımızı alabilecek birşey olabilir. Evrim sayesinde yenilenen düşmana karşı yenilenen bir dostumuz olmuş olur bu şekilde problemi çözmüş oluruz. Kaynak olarak belirttiğim altyazılı videoda bunların hepsi anlatılmış ancak diğer herhangi bir kaynak bulamadım. Kanal ise oldukça bilgilendirici ve güzel animasyonlara sahip doğruluğundan emin olabilirsiniz. [2]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Bakteriyofaj. Alındığı Tarih: 3 Mart 2023. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Kurzgesagt – In a Nutshell. (). Dünyadaki En Ölümcül Varlık - Bakteriyofaj.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close