Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
H A
H A
3,891 UP
Üye
2

Bakteriler, kısacık ömürlerinde ve gen aktarımlarında bilgi taşıyor mu?

Bir ölünün vücudunda bakteriler hızla çoğalmaya başladığında, ölü toprağa gömüldüğü takdirde bakterilerin bir şekilde çoğalmaya devam ettiği düşünülürse, eski habitatı olan insan vücudundan ediği bilgileri, toprakta üremeye devam eden nesillerine aktarması mümkün mü?
183 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Melih Karalı
Moleküler Biyoloji ve Genetik Öğrencisi

Bakteriler, kendi nesillerine genetik bilgi aktarabilen mikroorganizmalardır. Ancak, bakterilerin genetik bilgi aktarımı, eukaryotik organizmaların (örneğin insanlar) genetik bilgi aktarımından farklıdır.

Bakteriler, genetik bilgiyi hızla aktarabilen ve değiştirebilen bir süreç olan rekombinasyonu kullanarak gen aktarımını gerçekleştirirler. Bu süreç, bakteriler arasında plazmid adı verilen küçük dairesel DNA parçacıkları veya konjuge adı verilen hücreler arası gen transferi yoluyla gerçekleşebilir.

Bakteri Konjugasyonu
Bakteri Konjugasyonu
Wikipedia

Ancak, bir insanın ölümünden sonra vücudunda çoğalan bakterilerin, bu süreç aracılığıyla elde ettikleri genetik bilgiyi, toprağa geçirdiklerini veya sonraki nesillere aktardıklarını düşünmek oldukça karmaşıktır. Bakteriler arasındaki genetik değişim genellikle canlı hücreler arasında gerçekleşir ve bu sürecin ölü hücrelerde gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konusunda bilgi bulunmamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak, toprakta yaşayan bakterilerin çeşitli adaptasyon mekanizmalarına sahip oldukları ve farklı çevresel koşullara uyum sağlayabildikleri bilinmektedir. Bu adaptasyonlar, çevrelerindeki koşulların değişmesine ve yeni genetik materyallerin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Ancak, bir organizmanın vücudundan edindiği genetik bilgilerin ölümden sonra ortaya çıkan bakterilere aktarılması, mevcut bilimsel anlayışa göre mümkün görünmemektedir.[1]

Kaynaklar

 1. C. Virolle, et al. (2020). Plasmid Transfer By Conjugation In Gram-Negative Bacteria: From The Cellular To The Community Level. Genes, sf: 1239. doi: 10.3390/genes11111239. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close