Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Bajaj Pulsar N250 ile uzun yol yapılabilir mi?

359 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Bu soru motosiklet dünyasının vazgeçilmez sorusudur ki aslında net bir cevabı yoktur ya da uzun yoldan, yolculuktan ne anladığınıza ya da ne beklediğinize bağlı.

Şöyle bir cevap verilebilir örneğin: Yürüyerek de uzun yol yapılıyor. Yürüyerek dünyayı gezen insan da var. Bisikletle de dünyayı gezen var. Yapılır mı? Yapılır. Ama bu tip bir girişim zor, yorucu, güvensiz olur.

Şehirlerarası yollarda hız sınırları 120 km civarında. Yani otomobiller ortalama 100-120 km gibi hızlarda seyrederler. Buna göre bu yolda motosikletle seyahat edecek iseniz siz de, trafiğe ayak uydurmak, onu yavaşlatmamak, başka sürücüleri size göre hareket etmek zorunda bırakmamak için ortalama bu hızlarda seyahat edebilmelisiniz. Önünüzde bir kamyon yavaşladığında onu makul bir sürede, fazla gecikmeden, hızlıca sollayabilmelisiniz. Bu hızları yokuş yukarı ve yüklü iken de koruyabilmelisiniz. Ve sürekli yapabilmelisiniz. Yani atıyorum 1 saat boyunca bu hızda gidebilmelisiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Pulsar 250 yaklaşık 20 beygir gücünde ve son hızı da 140 km civarındadır. Buna göre bu motosiklet, bu bahsettiğin gereklilikleri karşılamaz. Pulsar'la yeterince hızlı sollama yapamazsınız. Uzun süreler son hıza yakın hızlarda seyredemezsiniz. Rüzgarda, yokuş yukarı, yüklüyken şehirlerarası trafiğe uyumlu hareket etmeniz için yetersiz bir motordur ki üretim amacı da şehirler arası seyahat değildir. Gidilir mi? Gidilir. Uzun yola çıkılır mı? Çıkılır ama güvenli, konforlu, rahat, uyumlu olmaz. Dikkatli kullanmanız gerekir. Sık sık mola vermeniz gerekir. Tercihen trafiğin çok da yoğun olmadığı güzergah ve saatleri tercih etmeniz önerilir. Yokuş yukarı bir virajda bir araç sizi sıkıştırırsa tehlikeli bir deneyim olur bu.

Bugün için motosiklet endüstrisi, hayli net ve sınırları belirlenmiş kıstaslarla çalışıp üretim yapan bir sektör. Ve uzun yol için adventure, bagger, touring diye isimlendirilen tipte motosikletler üretiliyor ve bunların çoğunluğu, 500 cc hacmin ve 50 beygir gücün üzerinde motorlar. Bu hacim ve gücün altındaki motosikletlerle uzun yol ve şehirlerarası seyahat pek güvenli ve keyifli olmaz. Ve yine aynı belirteç: Gidilir mi? Gidilir. Ben böyle söylüyorum ama çok sayıda motosiklet sahibi "Ben gittim" diyecektir. Ben de onların bu itirazına karşılık şunu söylüyorum: Bisikletle de dünyayı gezen var. Gidilir mi? Gidilir. ama dediğim gibi konforlu, güvenli, rahat olmaz.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close