Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Onur Yekedüz
Üye
5

Bağışıklığımızın güçlü olduğunu nasıl anlarız?

Bir testi var mıdır?
874 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Süleyman Ortaç
ARAŞTIRMACI BİR ÖĞRENCİYİM 3 YILDIR ARAŞTIRMA YAPIYORUM

Bağışıklık sistemimizin zayıf olduğunu nasıl anlarız?

Bağışıklık sistemimiz zayıfladığı zaman bazı sinyaller vermeye başlayacaktır. Peki bu sinyaller nelerdir?

Yorgunluk: Yorgunluk birçok nedenle ortaya çıkabilmektedir. Fakat yorgunluğa sebep olabilecek herhangi bir etken yokken yorgunluk ortaya çıkıyorsa, sabahları yorgun uyanılıyorsa, hava değişiklikleri ruhsal durumunuzu etkiliyorsa bu yorgunluk bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı ortaya çıkmış olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

İltihaplanma: İltihaplı ve kızarık diş etleri, idrar yolu iltihaplanmaları ve mide sorunları gibi durumlarda bağışıklık sistemi zayıflamış olabilir. Bu durumların sürekli olarak tekrar etmesi bağışıklık sisteminin virüs ve bakterilere karşı etkin bir şekilde görev alamadığını göstermektedir.

Uçuk: Ağız çevresinde ve dudaklarda oluşabilen içi dolu yara kabarcıkları olarak kendini gösteren uçuklar, bağışıklık sisteminin zayıfladığının belirtilerindendir. Bu uçuklar yılda 4’den fazla kendini gösteriyorsa mutlaka bir doktora tedavi olunmalıdır.

Yaralar: Ciltte nedensiz bir şekilde yaraların ortaya çıkması, mantar enfeksiyonları, sivilceler, kasık bölgesi kızarıkları, saç dersinin pul halinde dökülmesi zayıflayan bağışıklık sisteminin habercisi olabilmektedir. Bu belirtiler dikkate alınmalıdır ve ihmal edilmemelidir.

Grip: Özellikle kış aylarında boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları yaşamak gayet normaldir. Fakat sürekli olarak bu tarz rahatsızlıkları yaşamak bağışıklık sisteminin görevini yeterli bir şekilde yerine getiremediğini gösteriyor olabilir.[1]

Kaynaklar

 1. NBL Türkiye. Nbl Türkiye - Bağışıklık Sistemimizin Zayıf Olduğunu Nasıl Anlarız? Ne Tür Önlemler Almalıyız?. (26 Kasım 2019). Alındığı Yer: NBL Türkiye | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Deniz Yeni
Deniz Yeni
3,550 UP
Araştırma

Hazımsızlık.

Şiş ve ağrılı bezler.

Koku alamama, salgı yokluğu, solunum güçlüğü

Tüm Reklamları Kapat

Saç dökülmesi ve donuk saç rengi.

Kırışık ve kuru cilt.

Sertleşmiş ve şiş eklemler,

Dikkat bozukluğu, ilgisizlik, isteksizlik ve halsizlik.

Depresyon.[1]

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close