Puan Ver
0
Puan Ver

Babinski refleksi neden 7. Aydan sonra değişiyor?

Babinski refleksi, bebeklerde 7 aydan önce ayak parmaklarını içe kapatırken (babinski-negatif) 7 aydan sonra yetişkinlerde olduğu gibi dışa doğru açılmasına sebep oluyor (babinski-pozitif). 7. Ayın buradaki önemi nedir? Sonrasında ne tür bir değişim gerçekleşiyor, zihinde ne değişiyor?

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Çünkü henüz kortikospinal yolları yani beyinden omuriliğe uzanan sinir lifleri, tamamen miyelinlenmemiş halde. Dolayısıyla nörolojik olarak henüz olgunlaşmadıkları için Babinski (+) onlarda normal. Yaklaşık 2 yaşından itibaren ekstensör (dışa büküm) hareketin tamamen kaybolması gerekiyor sanırım. Eğer olmazsa, demek ki bu yol üzerinde bir yerde sorun olabilir.

Bu arada Babinski refleksi normal yetişkinlerde pozitif olmaması lazım. Normal yetişkinlerde pozitif olduğuna dair bir bulgu yok benim bildiğim kadarıyla. Hatta pozitif olması yani ekstansiyon hareketinin yapılması yetişkinlerde çoğunlukla beyin, beyin sapı, kortikospinal yol gibi üst sinir sistemlerinde probleme delalet ediyor olması gerek.

Yetişkinlerde ya negatif yani fleksiyon hareketi yapılması ya da hareketsiz olması yani lakayd olması gerekliydi diye hatırlıyorum.

Ayrıca Gondo, Bing, Cornell, Maniz ve Strümpell gibi Babinski-benzeri isimlendirilmiş birçok ayak refleksi daha var. Çoğu, onu keşfeden bilim insanının ismi veya soyadı.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. Wikipedia Burada konuya değiniliyor.
  2. Health of Children Farklı ayak reflekslerinin bir listesi burada var.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Vakti gelmiş bir düşüncenin önünde hiçbir ordu duramaz.”
Victor Hugo
Geri Bildirim Gönder