Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Begüm Özdal
Begüm Özdal
4,735 UP
Üye
5

Az yemek yaşam süresini uzatır mı?

700 görüntülenme
Az yemek yaşam süresini uzatır mı?
Az yemek yaşam süresini uzatır mı?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
256K UP
Krononot⁸

Besin alımının azaltılması üzerinden metabolik faaliyetlerin azaltılarak temelde yaşlanmaya neden olan metabolik atıkların (asidik - proton yüklü atıklar) azaltılmasına dayanan bir yaklaşımdır. Temelini de fare deneylerinden alır. Kalori kısıtlamasına gidilen farelerin yaşam sürelerinin uzaması, insan için de böyle olacağını düşündürmektedir.

Evrimsel olarak, sürekli olarak doyabilen, düzenli beslenen, besin gruplarının tamamını düzenli olarak alabilen bir tür olarak dünyada yayılıp üremedi insan. Avcı toplayıcının yaşam stiline benzer bir yaşam üzerinden ilerleyen genetik yapı, bir anda "modern" denen ve o güne kadar olan yaşam tipi ile tamamen zıt bir yaşam alanına geçtiği için (doğasından çıktığı için) bu yeni ve gelişim süreciyle barışık olmayan mod ile yaşadığı sorunların tamamına modern insan diyoruz. Daha önce besinlerin enerjiye dönüşmesinin dışında OTOFAJİ ve MİTOFAJİ gibi yenilenme-yeniden yapılanma-kötüleşmiş yapıların tamiri için bolca vakit bulan organizmalar (aç kalınan zaman dilimleri), "modern" yaşam içinde tokluğu unutan bir stilde ilerlediği için sürekli olarak enerji üretimine mecbur kalmaktalar. (Bu da yenilenmenin azlığı = hızlı yaşlılık) Sedanter yaşam, bu kalori maruziyetinin üstüne eklendiğinde avcı toplayıcının zıddı bir yaşam modu karşımıza çıkıyor.

Besinlerin enerjiye dönüşme sürecinde ETS (elektron transport sistemi), en ideal durumda bile 1000de 1 metabolik atık - proton kaçakları oluşur. Besin miktarı arttıkça, bu proton kaçakları da artar. Ancak burada besin gruplarını görmezden gelemeyiz. Unlu, yapay şekerli basit karbonhidratlar az enerji üretip çok proton kaçağına neden olurlar. (ETS de girdikleri istasyon nedeniyle) Oysa iyi yağlar ve bitkiler çok enerji ve az proton kaçağı demektir.

Tüm Reklamları Kapat

Sadece kalori kısıtlamasının sonucunu gözeterek yaşam süresini uzatmayı öngörmek doğru olmayabilir. Alınan besin grubu, kişinin yaşam şeklinden bağımsız bir sağlıklılık düşünülemez. Teorik olarak metabolik atıkları azaltmak iyi olsa da, tek bir faktörün ömrü uzatması değil, yaşamın bütününün ömre olan etkisi temeldir.[1]

138 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Mary-Catherine Stockman. Intermittent Fasting: Is The Wait Worth The Weight?. Alındığı Tarih: 2 Mart 2022. Alındığı Yer: Spinger.com | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close