Puan Ver
1
Puan Ver

Aynı oyunu fazla oynadıktan sonra gözümüzün önünden neden gitmez?

Ben çok fazla satranç oynadığım zaman gözlerimi kapattığımda bile satranç oyununu sanki hala oynuyor gibi oluyorum. Oyun sürekli gözlerimin önüne geliyor. Bunun sebebi nedir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Sorunuzun cevabı kısa süreli bellekte gizlidir. Beyin daha efektif olarak işlev görebilmek için kısa süreli bellek kullanır. Örneğin birisi size telefon numarasını söylediğinde bunu ilk 1-2 dakika hatırlasanız bile daha sonradan unutursunuz. Bunun sebebi bu numarayı kısa süreli belleğe almış olmanızdır. Sürekli oynadığınız oyun da bunun gibi kısa süreli belleğinizde yer eder. Ve çok bir zaman geçmeden gözünüzü kapattığınızda gözünüzün önüne kısa süreli belleğinizde bulunan şeylerin gelmesi normaldir.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Cognifit Kısa Süreli Bellek
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cesaret her zaman kükremez. Kimi zaman cesaret, günün sonunda sessizce 'Yarın tekrar deneyeceğim.' diye fısıldayan sestir.”
Mary Anne Radmacher
Geri Bildirim Gönder