Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Aynı gen özelliklerini barındıran farklı yaşlardaki kardeşler mümkün mü?

Merak üzere sorudur. Aynı ebeveynlerden, aynı gen özelliklerine sahip farklı zamanlarda doğmuş kardeş olgusu mümkün müdür?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Mümkün değildir.

İnsanlarda 20-25 bin gen bulunduğu tahmin ediliyor ve bu genlerin her biri her bireyde ikişer kopya hâlinde mevcuttur. Bireyler bu iki kopyayı anne ve babalarından birer tane olacak şekilde alırlar. Onlarda da bu genlerden iki farklı kopya vardır ve kopyalardan yalnızca bir tanesi bir üreme hücresi tarafından taşınır. Üreme hücreleri bu iki gen kopyasından birini rastgele kalıtırlar. Ebeveynlerin üreme hücrelerinden gelen tek kopyalar embriyoda eşlenir.

Dolayısıyla kaba bir hesapla 20-25 bin genin tamamen ilgisiz iki üreme hücresinde tamamen aynı kopyalarının hem anne hem baba tarafından kalıtılma ihtimali ne kadarsa farklı zamanlarda doğan iki kardeşin genetik olarak aynı olma ihtimali o kadardır. Teorik olarak mümkün, pratik olarak neredeyse imkansız sayılabilecek kadar olasılık dışı bir varsayımdır. Zaten gerçekte tek yumurta ikizlerinde bile genetik farklılıklar olduğu, gelişimsel dönemdeki nokta mutasyonlar ve kopya sayısı varyasyonlarıyla tek yumurta ikizlerinde bile genetik farklılıklar oluştuğu gözlenmiştir. Yani yapay yolla homogenetik iki embriyo üretilse bile gelişimsel dönemdeki genetik metabolizma ve epigenetik faktörler ile embriyolardan birbirinden farklı genetik yapıda kardeşler oluşacaktır.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, evinizin üst katındaki kaliteli bir mobilya gibidir. Tabii eğer zemin katta sağduyuya sahipseniz.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder