Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Ayak topuğumuz nasıl ve neden oluşmuştur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Yürüme sırasında topuk üzerine uygulanan sıkıştırma kuvvetlerini ve özellikle topuk yere temas ettiğinde duruş fazını dağıtmak için, ayağın tabanı 2 cm kalınlığa kadar (topuk altına) bir deri altı bağ dokusu tabakası ile kaplanır. Bu doku, hem amortisör görevi gören hem de tabanı stabilize eden bir basınç odaları sistemine sahiptir. Bu odaların her biri, kolajen liflerinden yapılmış sert bir bağ dokusu tabakası ile kaplanmış yağlı fibröz dokusu içerir. Bu duvarlar hem yukarıdaki plantar aponevroz hem de tabanın derisine sıkıca tutturulur. Ayağın tabanı vücut yüzeyinin en yüksek damarlı bölgelerinden biridir ve yoğun kan damarları sistemi duvarları daha da stabilize eder. Bu bağlamda topuk, büyük ve küçük ayak parmaklarının toplarıyla birlikte yüklerin yükünü taşıyan arka destek noktasını oluşturur, yane tüm ayak kaslarıyla beraber yükü dağıtır.

Plantar Aponevroz
Plantar Aponevroz
Wikipedi

Uzun ayaklı memelilerde, hem tırnaklı türler (unguligrade) hem de ayak parmakları üzerinde yürüyen tırnaklı formlarda (eşek, keçi gibi), topuk, kanca olarak bilinen açısal eklemin tepesinde yerden çok yüksektir. Düztabanlı (primat, fare, tavşan gibi) türlerde zemine dayanır. Kuşlarda, topuk genellikle "diz" olarak karıştırılan geriye dönük eklemdir.

Evrimine gelirsek; Bir düztaban ayağın temel avantajları stabilite ve ağırlık taşıma kabiliyetidir; düztaban ayaklar en geniş yüzey alanına sahiptir. Bir düztaban ayağın birincil dezavantajı, hızdır. Ayakta eğer daha fazla kemik ve eklem varsa, bacak uzak uçta hem daha kısa hem de daha ağırdır, bu da hızlı hareket etmeyi zorlaştırır. İnsanlarda ve diğer büyük maymunlarda, bir düztaban ayağın bir başka olası avantajı, dövüş performansını artırabilmesidir, tekme atmak ve acı vermek daha kolay değil mi? Hipertonisite (aşırı gerimli), spastisite (kaslarda sertlik ve pasif harekete karşı direnç), klonus (belirli bir kas veya kas grubunda birbiri arkasına meydana gelen istem dışı kasılma), sınırlı hareket aralığı, anormal fleksiyon nöral paterni ve plantar fleksör (Ayağı -ayak bileği ekleminden- ayak sırtı, bacağın ön yüzünden uzaklaşacak şekilde arkaya doğru bükme hareketi) kas kontraktürünün (Kasın devamlı kasılma halinde oluşu) yanı sıra yüksek topuklu ayakkabılar gibi bazı ayakkabı formları, bireyin sadece ayak parmaklarında ayakta durmasına ve yürümesine katkıda bulunur. Bu, gözlemlenebilir topuk yükselişi ile açıkça görülecektir.

Yane bu bilimsel terimleri bırakırsak ayağın üstüne binen yükü dağıtmak ve diğer yumuşak tabanlara ağrının geçmemesi ve ağrının çoğunluğunun sert kas dokusunda toplanması için evrimleşmiş diyebiliriz.

Acı Dağılımı ve Bölgeleri
Acı Dağılımı ve Bölgeleri
Wikipedi
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Wikipedi Ağrı Dağılımı
  2. Wikipedi Düztaban Ayak (Plantigrade)
  3. Wikipedi Topuk
  4. Wikipedi Calcaneus (Topuk Kemiği)
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Unutmayalım ki sevgi ve şefkat gibi özelliklerimiz, primat kökenlerimizden gelmektedir. Dolayısıyla şempanzelere olan hassasiyetimiz de bir o kadar fazla olmalıdır.”
Jane Goodall