Puan Ver
3
Puan Ver

Aya giden bir astronotun öldüğünü ve ay yüzeyinde bırakıldıgını düşünelim. Elbiseli ve elbisesiz. Cesette çürüme meydana gelir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Ay 'da ölen astronot, Ay 'ın atmosferinde oksijen bulunmadığından cesedinde çürüme gözlenmez. Çürümeye sebep olan şey saprofit canlılar olarak adlandırdığımız çürükçüller olarak da bildiğimiz mikroskobik canlılardır. Bu canlılar ürettikleri enzimler sayesinde ölü canlıları sindirirler. Ama bu canlıların hayatta kalması için gerekli koşullar Ay 'da bulmadığı için cesette çürüme gözlenmez.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. Mikroskobik canlıların hayatta kalması için gereken koşullar Mikroskobik canlıların hayatta kalması için oksijenle beraber birçok şey gereklidir ve Ay 'da bu koşullar yoktur.
  2. Ay 'ın atmosferinde bulunan maddeler Ay 'ın atmosferinde oksijen miktarı Dünya 'ya göre çok az olduğu için saprofit canlılar için uygun şartlar bulunmaz
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyolojik zekanın son derece kısa ömürlü olduğu kanaatindeyim. Eğer ki bir gün yapay zeka ile yüzleşirsek o, yapısı gereği biyoloji-ötesinde olacaktır.”
Martin Rees
Geri Bildirim Gönder