Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Aya giden bir astronotun öldüğünü ve ay yüzeyinde bırakıldıgını düşünelim. Elbiseli ve elbisesiz. Cesette çürüme meydana gelir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Ay 'da ölen astronot, Ay 'ın atmosferinde oksijen bulunmadığından cesedinde çürüme gözlenmez. Çürümeye sebep olan şey saprofit canlılar olarak adlandırdığımız çürükçüller olarak da bildiğimiz mikroskobik canlılardır. Bu canlılar ürettikleri enzimler sayesinde ölü canlıları sindirirler. Ama bu canlıların hayatta kalması için gerekli koşullar Ay 'da bulmadığı için cesette çürüme gözlenmez.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Mikroskobik canlıların hayatta kalması için gereken koşullar Mikroskobik canlıların hayatta kalması için oksijenle beraber birçok şey gereklidir ve Ay 'da bu koşullar yoktur.
  2. Ay 'ın atmosferinde bulunan maddeler Ay 'ın atmosferinde oksijen miktarı Dünya 'ya göre çok az olduğu için saprofit canlılar için uygun şartlar bulunmaz
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğru bir ifadenin zıttı yanlış bir ifadedir. Ancak derin bir gerçeğin zıttı, bir diğer derin gerçek olabilir.”
Niels Bohr
Geri Bildirim Gönder