Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emir Ali Mayan
Emir Ali Mayan
1,415 UP
Üye
13

Ay neden gündüz de görünür?

Gündüz Ay'ı görmemizin nedeni nedir?
2,730 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap

Çünkü gündüz de Ay yüzeyinden Güneş ışığı yansımaya devam ediyor ve bunun parlaklığı gözümüzün ayırt edebileceği seviyenin üzerinde olduğu için gündüz de Ay'ı görebiliyoruz. Mesela Batı Kazakistan'da Beket Ata'da çekilen hoş bir fotoğraf:

Jamie Carter

Bazen ilk etapta Ay-Güneş-Dünya üçlüsünün gündüz nasıl gözümüze görünür olacak biçimde bir araya geldiğini anlamak zor olabiliyor; halbuki birçok farklı geometri ile bu mümkün:

Tüm Reklamları Kapat

Universe Today

Dikkat ederseniz bu fotoğrafta Dünya'nın Güneş'e bakan tarafında (sağ tarafında) gündüz iken, aynı zamanda Ay'ın bir kısmının aydınlık olduğu evreleri de var. Sizin gündüz hem Güneş'i hem Ay'ı gördüğünüz kombinasyonlar da bunlar.

Ek olarak, Ay'ın "Yeni Ay" evresinde her seferinde Güneş tutulması olmamasının nedeni de Ay-Dünya-Güneş üçlüsünün her zaman aynı düzlemde bulunmuyor oluşu:

ResearchGate

Ay, Dünya-Güneş düzleminin üstünde veya altında kaldığında gölgesi Dünya'ya düşemiyor ve dolayısıyla Güneş tutulması yaşanmıyor. Bu evrede de gündüz vakti Ay'ı gökyüzünde görmek mümkün; ama bu, Ay'ın Dünya yönünde en az ışık saçtığı evre olduğu için genellikle İlk Dördün ve Son Dördün evrelerinde hem Güneş'i hem Ay'ı görüyoruz.

117 görüntülenme
29
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Baki Yıldız
Kendi bilgilerim ve düşüncelerim

Aslında en büyük yanılgımız Ay'ı Güneş gibi her gün yakın saatlerde doğup battığını düşünmemizden kaynaklanıyor. Ay'ın doğup battığı saatler 24 saatlik günlük sistemimize göre Güneş gibi 3-5 dakika fark etmiyor.

Örneğin bulunduğumuz konuma göre bugün akşam 23:00 civarında doğan Ay yarın 23:30 a yakın saatlerde doğacaktır. Günlük 25-35 dk fark etmektedir. bu da 20 gün sonra neredeyse 6 saat yapar bu da gece 5-5:30 da Ay'ın doğacağı anlamına gelir 10 saat görülebilir olan Ay'ı öğle saatlerinde de görebileceğimiz anlamına gelir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynak olarak İstanbul da Ay'ın doğuş ve batış saatlerini göstereb website [1]belirttim incelerseniz aydınlanma yaşayacağınızı düşünüyorum çünkü bende öyle olmuştu

Kaynaklar

 1. Meteocast. İstanbul'da Ayın Yükselişi Ve Ayarı. Alındığı Tarih: 21 Ekim 2022. Alındığı Yer: meteocast | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Scientia Amans
Scientia Amans
1,446 UP
Meraklı

Ay'ın kendisi ışık kaynağı olmadığı için yalnızca güneşten gelen ışığın yüzeyine yansımasıyla görebiliriz. Bu olay gündüz de geçerlidir. Gökyüzünün çok aydınlık olmasından ötürü gün boyu orada olmasına rağmen göremediğimiz yıldızların aksine Ay gece veya gündüz görebilecek şekilde yeterince parlar. Görebilmemiz için doğru konumda olması gerekir.

"Gündüz Ay'ı görebilmemiz için en iyi zaman Ay'ın ilk dördün ve son dördün evrelerinde olduğu zaman (güneşten 90 derece uzaktayken) görürüz çünkü bu güneş tepedeyken Ay'ın aydınlık yarım küresini görebileceğimiz zamandır. " diyor astrofizikçi Cheyenne Polius.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Tricia Talbert. Why Can You See The Moon During The Day? We Asked A Nasa Scientist. (5 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 20 Ekim 2022. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
 2. Jason Bittel. Ever Wondered Why You Can See The Moon Sometimes During The Day?. Alındığı Tarih: 20 Ekim 2022. Alındığı Yer: Washington Post | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close