Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Ay birdenbire yok olursa ne olur?

197 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhammed Arslan
Muhammed Arslan
1,553 UP
Öğrenciyim

İlk etkisi gecelerin her zamankinden daha karanlık olduğunu fark ederdik. Bir sonraki ani fark gelgitler olacaktır. Ay bize çok yakın olduğu için, yerçekiminin çekimi gezegenimizi etkiler. Bu kuvvet, okyanuslarımızı ileri geri çekecek kadar güçlüdür, buna “gelgitler” diyoruz. Ay olmadan, gelgitler, mevcut dalgalanmalarının yaklaşık üçte biri kadar, çok daha yavaş bir oranda yükselir ve düşerdi.Gelgitlerdeki üçte ikilik bir azalma, kıyı ekosistemlerini büyük ölçüde değiştirecek, potansiyel olarak birçoğunu yok edecek ve enerji, su, mineraller ve diğer kaynakların akışını bozacaktır. Tüm ekosistemler, yüksek ve düşük gelgitler arasındaki okyanus bölgelerinde bulunur. Bu alanlarda, birçok yengeç, salyangoz, midye, midye, deniz yıldızı, yosun ve alg türü, hayatta kalmak için gelgitin günlük gelip gitmesine güvenir. Bu ekosistemler, göçmen ve yerel kuşların yanı sıra ayılar, rakunlar ve geyikler gibi kara memelilerini besler.Gelgit hareketleri aynı zamanda okyanus akıntılarını yönlendirmeye yardımcı olur ve bu da akıntılar ılık su ve yağışı dünyaya dağıtırken küresel hava modellerini yönlendirir. Onlar olmasaydı, bölgesel sıcaklıklar çok daha aşırı olurdu; Boulder Colorado Üniversitesi'nde Keşif ve Uzay Bilimleri Ağı'nın başkanı Jack Burns, büyük hava olayları gibi, diyor. Ve sadece okyanus gelgitleri değil, diyor. Ay'ın yerçekimi benzer şekilde atmosferdeki molekülleri hareket ettirir.Eksik bir ay, çok daha uzun bir zaman ölçeğinde olsa da, daha da yıkıcı değişikliklere neden olabilir. Ay'ın Dünya'yı yerinde tutan yerçekimi olmasaydı, ana gezegenimizin ekseninin eğimi muhtemelen zamanla büyük ölçüde değişecekti. Siegler, Dünya'nın neredeyse hiç mevsimi olmayan bir eğimden , sadece birkaç yüz bin yıl içinde aşırı mevsimsel hava değişiklikleri ve buzul çağları ile şiddetli bir eğime geçebileceğini ekliyor. Örnek olarak, ekseninin eğimi çarpıcı biçimde değiştikçe aşırı iklim değişiklikleriyle Mars'ı işaret ediyor. Onu durduracak büyük, dengeleyici bir uydusu yok.

Kaynaklar

 1. Morgan McFall-Johnsen. What Would Happen If The Moon Suddenly Disappeared?. (22 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2021. Alındığı Yer: popüler science | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close