Puan Ver
1
Puan Ver

Avcı hayvanlarda gözler öne bakarken neden av olan hayvanlarda yanlara bakar?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

    Avcıların gözleri yüzlerinin önlerindedir. Bu sayede iki gözlerinin görüş alanlarının belli kısımları çakışarak birbirlerini tamamlar ve 3 boyutlu görüş sağlanır. bu alanlar ne kadara çakışırsa canlının görüş alanı o kadar daralır ama aynı zamanda derinlik algısı, mesafe algısı o kadara güçlenir. Bu sayede uzak mesafelerdeki avlarını daha kolay tespit edebilir, yakalamak için hızlarını ve yönlerini daha rahat ayarlayabilirler. Buna binoküler görme denir.    Gözleri başlarının iki yanında olan hayvanların görüş alanları minimal düzeyde üst üste biner. Bu onlara çok az binoküler görme yeteneği sağlarken büyük bir görüş açısı sağlar. Bu sayede üzerlerine gelen tehlikeleri daha kolay fark ederler.    

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Yaşam, Biyoloji Bilimi, 9. Baskıdan Çeviri, Sayfa 997-998 Bu kaynaktan okuduklarıma dayanarak yazdım.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayar programcıları ile Evren yarış halindedir. İlki, aptalların bile kullanabileceği yazılımlar peşindedir. İkincisi ise daha çok aptal üretmek peşindedir. Görünen o ki Evren bu yarışı kazanmakta...”
Rick Cook
Geri Bildirim Gönder