Puan Ver
4
Puan Ver

Atomun kimliğini belirleyen neden proton sayısı neden elektron değil sonuçta oda bir atomun kimyasal davranışını belirleyen bir parçacık?

Tamam elektron alıp vermek protona göre daha kolay ama tek sebep bu mu hidrojen bir elektron verdiğinde farklı davranır ama adı hidrojen aynı o halde aynı kalan bir davranış olmalı bu hangi davranış lütfen detaylı bir şekilde anlatırsanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Protonlar atomların seçici özelliklerindendir. Mesela örnek verecek olursak eğer sen 1 protonu olan atom dersen hangi atomu kastettiğin gayet açıktır ve hiç değişmez. Elektron alıp vermek protona göre daha kolay diye bir cümle kullanmışsın lakin proton alış verişi yapılamaz. Bir atom sadece elektron alabilir veya verebilir. Elektron alıp vermenin olması bazı atomların elektron alması veya vermesi durumunda birbirleri ile aynı elektrona sahip olmalarını sağlar. Böyle iyonlara izoelektronik denir. Örnek vermem gerekecekse 9F– , 10Ne , 11Na+  bu üç tanecikte de 10 tane elektron vardır. Eğer sen elektronlar ile atomu adlandırısan bu atomların hepsinin aynı element oluduğunu kabul etmen gerekecek. İşte bu yüzden her atomda farklı ve ona özgü olan proton sayılarını kullanmak atomları sınıflandırmada daha etkilidir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantık sizi A'dan B'ye götürür; hayal gücü ise her yere...”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder