Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf 266
Yusuf 266
34K UP
Üye
2

Atomların %99'luk bir kısmı boş ise bir nesneye baktığımızda neden sadece %1'lik dolu olan kısımlarını algılayabiliyoruz?

Bir atom çekirdeğinin boyutu atomun geri kalanınına kıyasla futbol sahasının içindeki bir fıstık gibiyse milyarlarca yan yana dizilmiş futbol sahalarının içlerindeki fıstıkları göremeyeceğimiz gibi atomların çekirdeklerini dolayısıyla da maddeleri göremiyor olmamız gerekmez miydi?
566 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Barış Barış
bilim meraklısı

Çok basit bir şekilde bizim gözümüz belli bir büyüklük ve uzaklıktaki cisimleri görmek için evrimleşti. Neden böyle oldu, çünkü bu şekilde evrimleşme bizi avcı hayvanlar dahil bir çok tehlikeden korudu (burada evrimin nedenselliği var gibi anlaşılmasın. evrimsel süreçler bir amaç gütmez). dolayısıyla o kadar küçük yapıların arasındaki boşlukları göremiyoruz.

Bir nokta da şu ki o boşluk dediğimiz şey de tam boşluk değil kuantum mekaniğine göre. orada elektronlar bir ihtimal bulutu dahilinde her yerdeler. kaldı ki ölçüm yapıldığında konumları belli olsa bile bu sefer hızları o kadar artıyor ki boşluğu hızları ile dolduruyorlar ama bunlar bizim göremiyor olmamızı sağlayan durumlar değil. Sadece ek bilgi.

Tüm Reklamları Kapat

159 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ersals Krononot
Ersals Krononot
255K UP
Krononot⁸

Mikro düzeydeki boyutları açıklamak için, makro düzeydeki ŞEYleri modelliyoruz. Bu nedenle, ikisini aynı niteliklere sahipmiş gibi değerlendirebiliriz bazen.

Öncelikle atomların çekirdekleri ile elektronlar arasındaki boşluk, modern fiziğin ortaya koyduğu bir bulgu. Ancak elektronların orbitallerde yüksek hızlarda dönüşü, bir yüzey etkisine neden olmakta. Yani eğer atom bizim görebileceğimiz kadar büyütülmüş olsaydı da belki biz çekirdek ile elektronlar arasındaki boşluğu, yüksek hızlı elektron hareketi nedeniyle göremeyecektik. (Elektronlar BULUTSU bir yapıda çok yüksek hızlarda dönmektedir.)

Madde, bu mikro seviyedeki atomların bir araya gelmesinden oluştuğu, ve bizim evrimimizin sadece makro seviyedeki ŞEYleri görebilmesi üzerine geliştiği için, ne atomları, ne molekülleri, ne de çekirdek - elektron arası boşluğu, moleküler bağları doğrudan görebilme şansımız bulunmamakta.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close