Puan Ver
0
Puan Ver

Atomlarda çekirdek ve elektron arasında ne var?

Linkte de gösterdiğim gibi hem atomlar arasında hem de bir atomun çekirdeği ve elektronları arasındaki boşlukta ne var? Bir şey var mı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Basitçe ele alırsak hayır, atom çekirdeği ve elektron arasında bir şey bulunmaz. Arası boşluktur.

Ama Kuantum Mekaniğini göre bu boşlukta kuantum dalgalanmaları olur(quantum fluctuation). Bu boşlukta sürekli ve çok kısa süreliğine sanal parçacık çiftleri oluşur ve ardından birbirlerini yok ederler.

Bir de elektron ve proton arasında elektromanyetik kuvveti taşıyan sanal foton alış-verişi yapılır.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bugün mezun olup, yarın öğrenmeyi bırakan biri, ertesi gün cahil kalır.”
Newton D. Baker
Geri Bildirim Gönder