Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Merak Eden
Üye
0

Atomlar bir nevi çok tanrılı inançlardaki tanrı mı?

atomlar nasil oluyorda evrendeki herseyi biliyor ve ona gore hareket edebiliyor? mesela kati cisimde sık duran atomlar sivida ayrisiyor biraz... bunlari nereden biliyorlar ve nasil gucleri yetiyor? eger gercekten evrendeki herseyi taniyor ve biliyorsa atomlar binevi evrendeki herseyi bilen binevi tanrilara donusmuyormu?
223 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Oguz Han
Oguz Han
11K UP
Ödevini Yanlış Anladığı için Mendeleyev Cetvelini Ezberlemiş Vatandaş

Analoji; iki farklı şey arasındaki benzerlik veya benzerliklerden hareket edilerek birincisi için dile getirilenlerin diğeri için de söz konusu olduğunu ifade etmektir (çıkarım).(Vikipedi maddesinden)

Analoji hiçbir ispat niteliği taşımadığı gibi iyi muhakeme kurulmadığı sürece son derece yanıltıcıdır.

Söz ettiğiniz yaklaşım daha en başından hatalıdır. Hareket fiili için, bilmek fiili gerekmez. Biz insanlar karar verir ve uygularız. Ona göre bir nevi hareket ederiz. Lakin hareket etmenin yolu karar vermek ve bu kararı uygulamak değildir. Bu bir bilgi işleme sistemi(beyin gibi) bulunan varlıklar için geçerlidir. Atomların bilgilerinden kararlarından bahsedebilmen için, atomların sergiledikleri özellikleri sergilemek istedikleri için sergilediklerini ikna olman gerekir. Bugüne dek aynı şartlar altında hiçbir demir, atomu oksijen atomunun özelliklerini sergilemiş midir? Hiç bir atom sergileyeceği özelliklerde karar değişimi yaşamamış mıdır? Böyle bir tespit yok. Buna benzer bir düşünce söz konusu değil. Olması için de bir sebep yok. Ne istek ne karar ne bilgi atomlar için geçerli kavramlar değildir. Bilinçten karmaşık bir yapının sonucunda(şimdilik beyni biliyoruz, yapay zekadan hep umutlu hem endişeliyiz) meydana gelmektedir. Bu yapının parçaları bütünün özelliklerini taşımaz. Nasıl bir tuğla diğer tuğlalarla birleşerek meydana getirdiği bir binanın minyatürü değilse, aynı özellikleri taşımıyorsa; beyni meydana getiren atomlar da beynin özelliklerini taşımaz.

Tüm Reklamları Kapat

Kainat hakkında merak edilen, gizemli kalan, cevabı aranan pek çok soru var. Atomların bir şey bilip bilmediği bunlardan birisi değil.

150 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Analoji. (29 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 29 Nisan 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close