Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İsa Aydın
İsa Aydın
1,655 UP
Üye
2

Atom bilinçli midir?

899 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yusuf İğın
H. sapiens sapiens

Bilinci tanımlama biçiminize bağlı bir cevap bulmanız gerek. Bilinç nedir? Maddenin yapması gerekeni yapması mıdır? Yoksa yapması gerekeni yapması gerektiğinin farkında olmak mıdır? Yine yoksa, yapması gerektiğinin farkındalığının farkına varmak mıdır? İşte Homo sapiens sapiens türü bu demek. Sapiens düşünen demek, sapiens sapiens ise düşündüğünü düşünebilmek demek.

Şimdi bu bana gerçekten çok garip geliyor. Bizler aslına bakarsanız karbon temelli birer fabrikayız. Bu fabrikanın birbirine benzer 100 trilyondan fazla birimi var ve bunlara hücre deniyor. Her hücrenin içinde genetik bir bilgi var. Ve bu bilgi ile bu cansız organik moleküller şekilden şekle girip düşünen birine dönüşüyor. Sonra düşünen bu kişi kendinin farkına varıp bunu anlamaya çalışıyor.

Bir soru: Siz gerçekten siz misiniz? Siz bu cansız maddelerin birleşimiyseniz nasıl oluyor da bu madde gibi hissetmiyorsunuz? Neden ayrı bir varlık gibi kendinizi keşfediyorsunuz? Bu çok ama çok düşündürücü bir soru. Ve cevabı yok. Atomun kendisinde mi bilinç var yoksa doğa yasalarında mı? Yoksa bir Tanrı var da bu Tanrı bize bilincinden mi üflüyor? Evrenin ve varlığın kendisi mi Tanrı? Bunlar felsefenin en temel soruları.

Tüm Reklamları Kapat

Şahsi fikrimi merak ederseniz… Bence bilinç deneyim ve hissiyattır. İnsan doğduğu anda bilinçli olduğunu hissetmez. Acı çektiğini de hissetmez. Sadece etkiye tepki veren bir makine, bir hayvandan ibaret. Fakat yaş ve tecrübe ilerledikçe o bilinç hâli güçleniyor. O hisler o kadar derinleşiyor ki artık hayata anlam yükleyip derin felsefi düşüncelere dalıyorsunuz. İnsan düşündükçe bilinç hâli güçleniyor. Bir ruhu oluyor. Ve işte bu ruh o insanın yaşadığı hayat ve düşündüğü oranda güçleniyor. Deneyim ve düşünce arttıkça bilinç hâli artıyor, hayata verilen anlam derinleşiyor. İnançlar kuvvetleniyor.

O kadar hayret ediyorum ki, kelimeler tarifsiz. Aminoasit denen temel bir bileşikten oluşup bütün evreni şu beynimizin yarım santimlik kabuğuna sığdırabiliyoruz. Şahsen bu hayrete karşı gelen her insanın düşünsel açıdan eksik olduğunu düşünüyorum.

Atom bilinçsiz fakat oluşan kompleks yaşam türü olan insan deneyimleriyle bilinç kazanıyor.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
183K UP
Bilim ve felsefe okuru

Eğer evrenin varlığı mutlak değil ve izafi ise atom bilinç içermek zorunda olabilir. Çünkü mekaniklik izafi ise varlığını ve kaynağını, işleyişini, enerjisini başka bir 'varoluştan' alıyor demektir ki bu da kuralların varlığının ve işleme biçiminin bile izafi olması demek olacağından hangi sebebin hangi sonuca varacağı dahi etkin bir belirlenme sürecini gerektirir demek olacaktır. Yani böyle bir durumda kendi kendine var olma ve kendi kendine işleme diye bir şey özünde mümkün değildir demeektir. Bu ihtimalde bu yüzden mekaniklik olarak evrende bize görünen herşey özünde mutlak varoluştan kaynağını alıyor demek olur ki bu durumda atom bilinç içermek zorunda kalabilir. Yani kısacası var oluşun kökeni bu sorunuzun cevabını belirler. Eğer evren izafi ise var oluşu ve varoluşuna dair herşey (bu arada fizik kuralları da) dahil olmak üzere kendisine izafe edilemez ve bağımsız varlığı yok demektir. Bu da nihayetinde Mekanik gibi işler görünen süreçlerin ardında bu durumda bir bilinç var olabilir demektir ki buna atomun var oluşu ve kendisi de da dahil olacaktır.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close