Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hüseyin Açar
Üye
1

Atmosferin üzerindeki katmanlarda yaşayan canlı formları var mı?

Canlılar ya da canlı formları sadece dünyamızda mı var?
446 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Barış Barış
bilim meraklısı

Şu an için hayır. Uzaya yolladığımız araçların özellikle bu konuda kesin bir şekilde sterilize edilmesine dikkat ediliyor. Yalnız ekte bulacağınız haberde göreceğiniz gibi tadrigatlar eğer Ay'a yayıldılar ise orada çoğalma şansları mevcut.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Ay'A Çarpan Araçtaki Su Ayıları. (4 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 4 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mert Aybay
Mert Aybay
3,760 UP
Doktorum

Atmosferin üzerindeki katmanlarda, yani uzayda, bilinen anlamda canlı formları bulunmamaktadır.

Bunun sebebi, uzayın yaşamın temel ihtiyaçlarını karşılamayan aşırı koşullara sahip olmasıdır. Bu koşullar şunlardır:

Düşük basınç: Atmosferin üzerindeki basınç Dünya'dakinden çok daha düşüktür. Bu kadar düşük basınçta, sıvı su var olamaz ve bu da yaşamın temel bileşenlerinden biri olan hücresel fonksiyonları imkansız hale getirir.

Tüm Reklamları Kapat

Yüksek radyasyon: Uzay, Dünya'dan çok daha fazla radyasyona maruz kalmaktadır. Bu radyasyon, DNA'ya zarar verebilir ve mutasyona neden olabilir.

Aşırı sıcaklık: Güneş'e yakın bölgeler aşırı sıcakken, Güneş'ten uzak bölgeler aşırı soğuktur. Bu aşırı sıcaklıklar, çoğu canlı form için ölümcüldür.

Oksijen eksikliği: Atmosferin üzerindeki katmanlarda oksijen bulunmamaktadır. Oksijen, hücresel solunum için gereklidir ve bu olmadan yaşam devam edemez.

Bilim insanları, uzayda yaşamın var olabileceği olasılıklarını araştırmaya devam etmektedir. Bazı mikroorganizmaların aşırı koşullara dayanabildiği bilinmektedir. Bu nedenle, bilim insanları Mars veya Jüpiter'in uyduları gibi diğer gezegenlerde veya uydularda yaşamın var olabileceğini araştırmaktadır.

Ancak şu ana kadar, atmosferin üzerindeki katmanlarda canlı formlarının varlığına dair kesin bir kanıt bulunamamıştır.[1]

Kaynaklar

 1. Bilinmiyor. Dünya’nin Atmosferi Ve Katmanlari - Türkiye Uzay Ajansı. Alındığı Tarih: 11 Şubat 2024. Alındığı Yer: tua | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close