Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Atlar nasıl ve neden bazen ayakta uyur?

2
1,921 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Yaygın olarak bilinenin aksine atlar ayakta uyumazlar tam olarak, ayakta uyuklarlar ya da kestirirler diyebiliriz belki.

Atlarda aynı insanlar veya diğer kara memelileri gibi derin uykuya ihtiyaç duyarlar. Fakat av konumundaki bir otçul olmaları sebebiyle vahşi doğada her an tehditlere hazır olacak şekilde evrimleşmişlerdir ve günümüzde evcilleşmiş olmalarına rağmen hala bu davranışa sahiptirler. Yapay seçilim sürecinin evrimsel ölçekte çok kısa olduğunu (dolayısıyla bırakın atları biz insanlarda bile kökenlerimizden gelen pek çok davranışa hala sahip olduğumuzu hatırlatmak isterim) ve anatomik olarak henüz önemli bir değişiklik yaratamadığını söyleyebiliriz. Çünkü anatomik olarak yere uzanmalarını zorlaştıran sternumlarının keskin yapısı ancak lateral olarak yatabilmelerine izin verir. 

Ön bacakta ayakta uyuklamalarını sağlayan lacertus fibrosus adında bir tendona sahiptirler, bu tendon cubiti ekleminin hareketini önler.

Arka bacaklarında  daha karmaşık bir anatomiye sahipler, kaynak olarak eklediğim makale de bu yapıları inceleyebilirsiniz.

Burada önemli olan atlarında derin REM uykusuna (gece de 2-3 saat) ihtiyaç duyması ve bunu sadece yere uzanarak karşılayabiliyor olmalarıdır. Tam olarak güvende hissettikleri bir ortamda yere uzanarak uyuyacaklardır. 

1,590 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Stay Apparatus - Horse Anatomy Uyku sırasında ayakta durmalarını sağlayan anatomileri

Atların ayakta uyumasının sebebi atların büyük hayvanlar olması ve yattıklarında organları sıkışıp rahat nefes alamamalarıdır. Böylece atlar geceleri dizlerini kenetleyerek yatarlar.Atların ayakları atların herşeyidir . Bu yüzden atların ayakları kırıldığında düzgün kaynayamayacağı için atları öldürürler.

947 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kültürü yok etmek için kitapları yakmaya gerek yoktur. İnsanları kitap okumaktan caydırın, yeter.”
Ray Bradbury