Puan Ver
0
Puan Ver

Astroloji'ye ileri derecede merak saldım. Ve her gün burç yorumlarını okumadan yapamıyorum yorumlarda yazılan çoğu şey gerçekleşiyor, bunun psikolojiyle alakalı olma ihtimali varmı?

Gezegenlerin insan üzerinde bi etkisi varmıdır? Makale ile ilgili yorumu okuduktan sonra yazılan çoğu şey gerçekleşiyor.

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Bütün canlılar üzerinde en yüksek etki dünyaya aittir. Dünya üzerindeki konum, yaşam şartlarını belirler.

Sonra AY. Bitkilerin verimliliği, memelilerdeki sıvılar hormonal düzen, gelgit etkileri vs.

Bunlar doğrudan gözlemlenebilir etkiler, çünkü çok yakın iki gök küre.

Bir de yıldızların etkisi var insan üzerinde. Ancak bu günümüzdeki astroloji ile açıklanabilir değil.

Bireyin doğum anındaki gök haritasının onun üzerinde bir etkisinin olacağı üzerine görüşler var.

Ancak burçlar bunu açıklayabilecek çözüm metodu değil.

Favorilerime Ekle
2

Diğer burçlar için yazılanları okursanız onların da size söylediklerinin olduğunu görürsünüz.

Pek çok astroloji sistemi ortak bir veritabanından rasgele aldığı verileri anlamsız omayacak şekilde birleştirir ve günlük hayatta başımıza gelme olasılığı yüksek şeyleri kelime aralarına belli etmeden ekler.

Mesela ayın 1'inde çıkan burçlarda "bugun genelde ekonomik konular ile ilgileneceksiniz, borçlar ve ödemeler gündeminizi oluşturacak" denir. Çünkü ayın 1 inden 5 ine kadar pek çok insan maaş alır ve ödemelerini yapar.

Soğuk-Sıcak havalarda ve bahar geçişlerinde ise sağlık önceliklidir. Anneler ve babalar gününe yakın tarihlerde aile konularına değinilir.

Bir diğer ülkemizde kredi ve kredi kartı kullanan pek çok insan olduğu için özellikle burçlarda kredi sözcüğü de çok geçer.

Bu olay psikoloji yanında Büyük Sayılar Teorisi diye başka bir matematiksel teori ile de açıklanmaktadır. Aynı teori rüyalar için de benzer sonuçlar vermektedir.

İnsanlar ve yaşadıkları olayların sayısı gün içerisinde milyarlarca olduğu için söylenen herhangi bir genel değişkenin doğru olma olasılığı milyonlar düzeyindedir. Bu da insanlar arasında sonuçların doğru olduğu dedikodusunun hızlıca yayılmasına yol açar.

Siz yine de fazla inanmayın :)

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hipotezlere dayalı soruların cevapları da hipotezlere dayalıdır.”
Joan Baez
Geri Bildirim Gönder