Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Aşk acısını dindirmenin bilimsel yolu nedir?

Bir insan aşk acısından kurtulmak için izliyeceği bilimsel yol nedir ve ne şekilde uygulanmalıdır?

1
Anonim 1
258 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Beynin dış uyaranlarla etkileşim kurma şekli, nöral ağlar üretmektir. Her dış uyaran için yapılandırılan ağlar, bizim fizik evrenle etkileşim kurmamız için olmazsa olmazdır.

En çok beslenmiş, en çok gelişmiş nöral ağlar genellikle bakım veren, anne baba için olanlardır. İlk oluşmaya başlayıp en yoğun maruz kalınan ve en yakın bağ kurulan uyaranlar oldukları için. Bir de aşık olunan kişi. Dürtüsel çekim etkisi ve orta beynin bağlanma arzusundan dolayı aşık olduğumuz kişi için de, güçlü bir nöral ağ oluşur. Kişi sadece dış uyaran olarak değil, kendi başına kaldığında da onu düşünerek bu ağları besler güçlendirir.

Ancak ani bir ayrılık, kayıp gibi sevgiliden kopma durumlarında, önemli bir dış uyarana ait yapılandırılmış nöral ağ durmakta, ancak fiziksel uyaranı kaybolmuş durumdadır. Bu aslında beyin için de bir sorundur. Uyarandan bağımsız bir ağın varlığı, bizde boşluğa düşme, ne yapacağını bilememe gibi algılanır acının da yanında.

Burada duygusal olarak konuyu aşmanın dışında, biyolojik olarak yapılacak şey, sevgili için örülmüş nöral ağı yok etmektir aslında. Bu da, yeni bir şey öğrenme, yepyeni bir konuda derinlik kazanma ile olur. Kurulacak yeni ve güçlü bir ağ, fiziksel uyaranı kalmamış ağın yok olmasında etkin olacaktır. Duygusal olarak kişi için bu saçma ve nasılsa işe yaramaz gelebilir, ancak işleyiş bu şekilde. Genellikle duygu kontrolü yapamayıp bir kişinin esiri gibi aşk sarhoşu yaşayan kişiler -uzun dönemliden bahsediyorum-, genellikle yeterli analitik rasyonel süreçlere giremeyen güdüsel insanlardır. Herhangi bir konuda uzmanlaşma çabasına giren insanlar, güdüleri ve güdülerin yorumlanmış hali duygularını daha rahat kontrol edebilir yönetebilirler.

329 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bana bilime düşman bir hükümetle yönetilen bir ulus gösterin, ben de size sağlık, gelir ve güvenlik bakımından başarısız bir ülke göstereyim.”
Neil deGrasse Tyson