Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Aşırı sıcağa dayanabilecek canlı zamanla evrimlesebilirmi?

Bu platformda çok fazla soru sordugumdan dolayı artık anonim olarak soracağım. Okyanusun 3657 metre altındaki titaniğin demiriyle beslenen mikroorganizma keşfedildi. Sorum şu ki sıcak olan bölgelerde (volkan,gayzer vb. ) yaşayabilecek canlı zamanla evrimlesebilirmi? Bu imkansız mı merak ediyorum.

2
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Arkeler, çok ekstrem durumlarda hayatlarını sürdürürler. 

  • Aşırı tuzlu
  • Asidik
  • Bazik
  • Aşırı sıcak

    şeklinde dört grupta incelenirler. Çoğu canlının enzimleri 40 dereceden sonra çalışmayı yavaşlatıp/durdururken, aşırı sıcakta yaşayan tipteki türler 45 derece ve üzeri sıcaklıklarda yaşayabilirler. Methanopyrus kandleri isimli bir tür 122 derece sıcaklıkta yaşamaktadır.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Elbette mümkün, şuan birçok canlı extrem koşullarda hayatını sürdürebilir. Bunlardan en extrem olanı ise:

Tardigrad!

Tardigrad (su ayısı) canlısı dinozorların ortaya çıkışından da öncesinden bu yana varlıklarını sürdürüyor. Araştırmam neticesinde ''The group includes fossils dating from 530 million years ago, in the Cambrian period'' WİKİPEDİA. Mikroskobik bir canlı olan tardigradlar yaklaşık 300 ila 700 mikrometre boyunda. 150 derece sıcağa ve -272 derece soğuğa dayanabilen tardigradlar, uzayda dahi hayatta kalabilirler. Aynı zamanda bu canlı radyasyondan da etkilenmiyor. Aynı zamanda volkan yakınlarında yaşayabilen karides benzeri canlılar bulunduğuna dair haberler de vardı lakin hiçbirinin doğrulanabilir bir kaynağına rastlamadım.

Aynı zamanda tardigradların extrem sıcaklardakı hayat sürelerini de aşağıda belirttim.(WİKİPEDİA)

Temperature – tardigrades can survive: 

  • A few minutes at 151 °C (304 °F)
  • 30 years at −20 °C (−4 °F)
  • A few days at −200 °C (−328 °F; 73 K)
  • A few minutes at −272 °C (−458 °F; 1 K)
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geçici ve ufak bir güvenlik için temel özgürlüklerinden feragat edenler ne güvenliği, ne de özgürlüğü hak ederler.”
Benjamin Franklin