Sorulara Dön
1
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Aşı ekonomisi ve kapitalizmi ile bugün karşı karşıya kaldığımız salgınlar arasında bir bağ var mı yoksa bu kapitalistlerin öngörüleri mi çok iyi?

Salgın ve aşı ekonomisi konusunda komplo teorisyenlerinin haklılık payı var mı? Neden Bill Gates bu konuda en yetkili ağızlardan biri? GAVI'nin bunla bir ilgisi var mı? Neden GAVI kurulduktan sonra bu salgın hastalıklar (Kuş Gribi, Domuz Gribi, Sars, Corona vb.) arttı?

2
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Tam tersi Bugun Kapitalizm Krizdedir . Aşılarla İnsanlara değil Sermaye içindir . Hemde Aşılar Sürekli evrim geçirmektedir , Ona göre aşı üretmek ve bulmak Önceki yıllarda tahmin etmek komplo teorisidir . Yani yazıyı yazan Komplo teorisi üretmiştir . Ama genede birşey demem Fikirlerine saygı duyarım , Ama dediğim gibi komplo teorisidir . Hemde Rockfeller dediğiniz adam Şimdi bu kadar güçlü değildir . Hemde Virüs Çok uzun yıllar önce toplumda Evrimleşmiş gelişmiştir . Kapitalist sistemin kendi öngörüsü olamaz çünkü o anlık sermayesini düşünür .Şuanda kapitalizm krizdedir .

0
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Konuk Yazar. Covid-19, Kapitalizm Ve Küresel Çaresizliğimiz. (18 Mart 2020). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2021. Alındığı Yer: Gazete Duvar | Arşiv Bağlantısı

Merhaba.Komplo teorilerinin doğruluğunu ya da yanlışlığını değil de, daha çok olaylara odaklanırsak zannediyorum daha faydalı işler çıkabilir.Bu anlamda bir aşı-endüstri arasında bir kurgu oluşturmak yerine; nasıl böyle bir ilintinin kurulduğunu anlamaya çalışmak daha faydalı olacaktır.Salgın hastlalıklar ile ilk defa müşerref olmuyoruz.En yakın tarihten başlanarak yüzyıllar sonrasına gidilebilir.Yani öyle anlaşılıyor ki bir endüstri ihtiyacı var bu konuda.Ayrıca Bill Gates bu konuda yetkili ağız değil.O sadece, yani bildiğimiz kadarıyla iş insanı.Ve bir yerden sonra manevi ve entelektüel yönlerine ağırlık vermiş ve bu anlamda servetinin hatırı sayılır bir kısmını bu yönlerine adamış.Bir kimsenin "Salgın bizi öldürebilir!" demesi için entelektüel olmasına gerek yok.Birazcık bile dünya tarihi okumuş kişiler; çiçek hastalığı,sarscov gibi ebola gibi HIV gibi AIDS gibi bulaşıcı hastalıkların bizim için ne denli önemli olduğunu pekala kavrayabilir.Bu,depremlerden sonra medya'da çıkan,"Bilmemkim Prof. bizi 3 ay önce uyarmış depreme karşı" demesine benziyor.Bilim insanları veya bu konuda kafa patlatmış kişiler, bizleri uyarırken kulağımızı başka yere çeviriyoruz.Ondan sonra başımıza bir şey gelince veryansın ediyoruz! Küresel ısınma sorunuyla ilgili bilim bizi uyarıyor hatta 2009'dan sonra geri döndürülemez bir yola girdik,bundan haberimiz var mı? Ama bir gün sanırım 2090'lı yıllarda "Biz bu inorganiğin inorganiği suyu içiyoruz ama bu endüstri mi bizi bu hale getirdi aceba?" diyeceğiz. Bill Gates'in medyaya pompalanmasının çok fazla nedeni var

Neden 1)Parası var.

2)Parası olduğu için gücü ve ismi var

3)Kendi işiyle uğraşmayıp afrika'daki nüfusun tualet ihtiyacıyla ilgileniyor.Neden biri böyle bir şey yapar,çok mu boş zamanı var?

4)YouTube'da TED gibi konuşmalarda insan türünü oluşabilecek salgınlara karşı uyarması ve içinde bulunduğumuz malum şartlar dolayısıyla YouTube'un algoritmiksel olarak bu konuşmalara bizlere sürekli önermesi

5)Çok mütevazı görünümüyle göze batması ve bizlere,"Galiba bu adamın hayattan bir beklentisi kalmadı artık,N'apsa,insan soyunu mu yok etse?" gibi düşündürmesi, vesaire uzayıp gidiyor.

6 Bunu da ekleme ihtiyacı hissediyorum) Bill Gates varlıklı biri olduğu için ve hayır kuruluşlarına finansman sağladığı için (avam tabirle) sözü para ediyor.

7. Düşündükçe "neden" çıkıyor tanrı komplo teorisyenlerine yardım etsin ) Bill Gates bir politikacı "çingenesi" değil.Dolayısıyla arkasından sallayan herkese cevap yetiştirmiyor.Bunun yerine enerjisini kendi düşüncelerine yöneltiyor.Bu yüzden isteyen herkes kolaylıkla bir şeyler söyleyebiliyor.

Durumun yine GAVİ ile ilgisi yok.2000'den önce size insanlığın 200 yıldan beri geçirmiş olduğu en az 50 tane bulaşıcı ve öldürücü hastalık sayabilirim.Dediğim gibi,komplo teorilerine kulak kabartırsak "clickbait" lerden korunamayız.Yukarıda en basit YouTube'un algoritmasının da bir katkı payının olduğunu söyledim.

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et