Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Zengin
Ali Zengin
127K UP
Üye
4

Aseksüel olmak bir avantaj mıdır?

Aseksüel kişilerin, aseksüel olmayanlara göre birçok alanda daha başarılı olduğunu tahmin ediyorum. Sevişmeye veya seks yapmaya ilgi duymayan birinin sevdiği bir alana (veya herhangi bir işe) daha fazla odaklanabileceğini düşünüyorum. Bu konu ile ilgili bir araştırma var mıdır?
1,232 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ahmet Uğur
Homo Sapiensim

bu soruya öznel bir yanıt vermek istiyorum,

aseksüelliğin bilimsel sebebini bilmediğim için bu soruya daha çok duygusal bi bakış açısı ile bakacağım, en temel içgüdülerden biri olan seks geçmişten günümüze bütün toplumlarda insanların yaşantısını günümüze kadar şekillendirmiştir ve bu devam etmektedir. buradan zaten insan hayatı ve psikolojisine olan etksini çıkarabiliriz. o halde insan psikolojisine olan etkisine bi göz atalım. bana kalırsa bu bir döngüye benziyor. seks açısından nötr bi insan (orgazma ulaşmış) zamanla paralel ilerleyen seks ihtiyacını eninde sonuna giderir, zamanla yine bu ihtiyaç karşısına çıkar. bu şekilde bir döngüyü kastettim. bunun doğru olduğunu varsayarsak insan hayatında yadsınamaz bir gerçeklik olan seksin varlığı ve orgazma ulaşma çabası insan için mutluluk kaynağıdır denebilir? seksin varlığını bizi meşgul eden bir şey olarak görmek biraz taraflı bir bakış açısı değil mi sence de :)

bildiğim kadarıyla aseksüellik doğuştan gelen bir özellik , yani aseksüel bir insan orgazmı bir kez deneyimleyip daha sonra hep aseksüel kalmadığı için hayatında seksin olmaması onun için bir avantajdır denemez çünkü baktığında cinsel arzuları olan bir insan için yaşantısında seksin yer alması bir dezavantaj değil ki.

Tüm Reklamları Kapat

misal heteroseksüel bir insanın homoseksüel olmadığı için yakınması bana kalırsa cinsel arzuları olan birinin aseksüel olmadığı için yakınması ile eşdeğer.

temel içgüdüsüne dönmeyen aseksüel bir birey nasıl nötrler kendisini, ben akıl sır erdiremem buna. lakin biz ilk insanlar da değiliz, hayatta kalmak ve üremek dışında da amaçlarımız var.

benim naçizane bakış açım bu,

(günün şarkısı : Apparat - Goodbye)[1]

160 görüntülenme

Kaynaklar

 1. E. D. Rothblum. (1993). Boston Marriages: Romantic But Asexual Relationships Among Contemporary Lesbians. ISBN: 9780870238765. Yayınevi: University of Massachusetts Press.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close