Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

Arkaik insan tam olarak nedir?

Arkaik insanlar primatlardan insanlara evrimleşen süreçte bir geçiş dönemi mi?

1
1,373 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bir dizi Homo çeşidi, 200ka'nın üzerindeki en eski anatomik olarak modern Homo sapiens'in çağrışımından önceki ve bu dönemden önce geniş bir arkaik insan kategorisine gruplandırılmıştır. Güney Etiyopya'dan Omo-Kibish I (Omo I) şu anda bilinen en eski anatomik olarak modern Homo sapiens iskeletidir (196 ± 5 ka).

Terim tipik olarak Homo neanderthalensis (430 + –25 ka), Denisovans, Homo rodezensis (300-125 ka), Homo heidelbergensis (600-200 ka) ve Homo antecessorunu içerir.

Bu terminoloji üzerinde evrensel bir fikir birliği yoktur ve bazı yazarlar tarafından "arkaik insanlar" çeşitleri Homo sapiens veya Homo erectus'un ikili adı altında yer almaktadır.

Arkaik insanların beyin büyüklüğü ortalama 1.200 ila 1.400 santimetredir ve bu da modern insanlarla örtüşmektedir. Arkaik, anatomik olarak modern insanlardan kalın bir kafatası, belirgin supraorbital sırtlar (kaş sırtları) ve belirgin bir çene eksikliği ile ayırt edilir.

Anatomik olarak modern insanlar yaklaşık 200.000 yıl önce Afrika Boynuzu'nda ve 70.000 yıl önce (bkz. Toba felaket teorisi), yavaş yavaş “arkaik” insan çeşitlerini ekliyorlar. Modern olmayan Homo çeşitlerinin 30.000 yıl öncesine kadar ve belki de 12.000 yıl öncesine kadar hayatta kaldığı kesin. Bunlardan hangisi, varsa, "arkaik insan" terimine dahil edilir, bir tanım meselesidir ve yazarlar arasında farklılık gösterir. Bununla birlikte, son genetik çalışmalara göre, modern insanlar eski insanların "en az iki grubu" ile yetiştirilmiş olabilir: Neandertaller ve Denisovans. Diğer çalışmalar, katkının arkaik ve modern insanlar arasında paylaşılan genetik belirteçlerin kaynağı olduğu ve 500.000-800.000 yıl önce ortaya çıkan özelliklerin atalarının kökenine işaret ettiği konusunda şüphe uyandırmıştır.

Başka bir grup da 11.500 yıl kadar önce Çin'in Kızıl Geyik Mağarası halkı kadar var olmuş olabilir. Londra Doğa Tarihi Müzesi'nden Chris Stringer, bu insanların Denisovalılar ve modern insanlar arasındaki çiftleşmenin bir sonucu olabileceğini ileri sürdü. Diğer bilim adamları şüpheci olmaya devam ediyor, bu da benzersiz özelliklerin modern insan popülasyonları için beklenen varyasyonlar içinde olduğunu düşündürüyor.

1,376 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın