Sorulara Dön
13
Genel ve Kategorisiz

Arkadaş ortamında bir bilgi sunduğumda dalga geçiyorlar, benim gibi birini de bulamıyorum. Ne yapmalıyım?

Derste veya arkadaş ortamında bir bilgi sunduğum zaman "tamam tamam çok biliyorsun" gibi iltifatlar alıyorum (! ) ilk başlarda olaya bilimsel yaklaşıyordum "insan psikolojisi işte! Kıskandığı zaman bastırmaya çalışır. " diyordum. Ama bu son dönemlerde benim gibi birini bulamadığımdan kafayı yiyeceğim. Ne yapmalıyım?

5
405 görüntülenme
Teşekkür (15)
Hatırla (3)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
5 Cevap

Bunu duymak çok üzücü, o nedenle özellikle yazmak istedim. Kesinlikle yalnız değilsiniz, birçok durumda insanlar, "doğal olarak gelişen" arkadaş ortamları içinde hapsoluyorlar. Bu arkadaşlar, illâ sizinle en uyumlu kişiler olmak zorunda değiller; kimi zaman okula/sınıfa bağlı olarak, kimi zaman mahalleye bağlı olarak, kimi zaman düzenli tatil yapılan yere bağlı olarak arkadaşlıklar kuruyoruz ama bu rastgelelik, en kafa dengi insanları garanti etmiyor.

Umuyorum Evrim Ağacı'nda yakın gelecekte hayata geçireceğimiz projelerle, özellikle bilimsel konularda kafa dengi insanları bulma ihtimalinizi artıracak bazı yöntemler ve araçlar sağlayacağız (ve bu tür mesajları görmek bir yandan beni üzse de bir yandan çalışma azmi veriyor, o nedenle de teşekkür ederim).

Bizim araçlar ne derece faydalı olur, ne zaman gelir, bilemiyorum. Ama o zamana kadar, sevgili Hasan Dağtekin'in de önerdiği gibi yeni arkadaşlıklar kurma çabası faydalı olabilir. Bunun için entelektüel düzeyi daha yüksek olabilecek cafeler, üniversite ortamları (ve üniversite etkinlikleri), vb. yerlere düzenli olarak gitmenizi önerebilirim. Arkadaşlık kurmanın en iyi yollarından biri, arkadaşlıklar kurmak istediğiniz yerlerin düzenli ziyaretçisi olmak. Kimi zaman sıfırdan bir arkadaşlık kurmak zor gelse de bir mekânın (ve hatta bir dijital platformun) düzenli ziyaretçisi ve kullanıcısı olmak, hiç beklemediğiniz yepyeni arkadaşlıkları doğurabilir.

583 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
30
Teşekkür (20)
Paylaş
30
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Cevabı çok basit: senin gibi birini bulabileceğin ortamlarda takılmalısın.

Oralar hangi ortamlar? diye soracak olursan onun cevabı da basit. Senin gibi biri zaten muhtemelen senin takıldığın gibi ortamlarda takılıyordur. Dolayısıyla ya sen sandığın kişi değilsin ya da senin gibi kişiler hiç bir ortamda takılmıyor.

Evrim Ağacı platformu iyi bir başlangıç olmuş mesela, bilim severlerle etkileşime geçebilmek adına. Çeşitli bilim veya felsefe toplulukları, dergi platformları, seminerler ve benzeri yerlerde bu tip şeylere ilgili kişilerle tanışabilme olasılığın artar. En önemli yerlerden birisi de üniversitedir. Üniversite içerisinde aklına gelebilecek her türden insanla tanışabilirsin. Yeter ki doğru yere bakmasını bil.

278 görüntülenme
11
Teşekkür (9)
Paylaş
11

Ben nispeten popüler tip denilen kişilerden de olsam Yüksek Lisans hariç genel olarak zor arkadaş edindim. Sonra fark ettim ki olgunlaştıkça arkadaş seçimlerim daha kaliteli oldu. Şu an yüksek lisans ve iş hayatında edindiğim sağlam dostluklarla 40 yaşına gelmek üzereyim. Yaşınızı bilemiyorum ama kendi seçtiğiniz kişileri bulduğunuz ortamlarda rahatlayacaksınız.

183 görüntülenme
6
Teşekkür (4)
Paylaş
6

bence önce en popüler olana bir kaç bilim tüyosu verin sonra toplu halde paylaştığınızda oradanda bir ses gelecektir. yavaş yavaş artırın siz onları kendinize az da olsa benzetin biraz çaba gerekecek yılmayın

2
Teşekkür
Paylaş
2

Gerçek şu ki bulmakta zorlanacaksin. Ben kendi adıma zorlanmistim ve ne yazık ki bulamayıp, onlara ayak uydurmak zorunda kalmıştım. Tabi bizim zamanımızda boyle cep telefonu yada internet yoktu :)

Bilgiye bu kadar kolay ulasilamiyordu. Iletişim bu kadar kolay değildi.

Fizik hocamin sözü hala kulaklarımda..

"Çok zekisin ama bunlara takıla takıla kendini yok edeceksin yapma "

Demişti. Keske dinleseydim

O insanlardan olabildiğince uzak dur.

Inan bana sana katacaklari hic bir sey yok. Yalnız kalmak pahasına da olsa buna değer. Zamanla mutlaka kafa dengi birileri ile karsilacaksin. Bu tarz platformlar bile bunun için cok güzel ortamlar.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın