Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Can Temir
Can Temir
8K UP
Üye
0

Arkadaş ilişkilerinde yararcı bir bakış açısı benimsemek sizce yanlış mı?

6 yıl mazim olan bir arkadaşımla aramı açtığım bu günlerde sebebini soran başka bir arkadaşıma "bana herhangi bir şey katmıyor. Bilim bilmiyor, felsefe bilmiyor, edebiyat bilmiyor" dediğimde bana sanki bir canavarmışım gibi baktı. "önemli olan yaşanılmışlıklardır" tarzında bir tabir kullandı. Sık sık kendime sorduğum bir sorudur bu
398 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
325K UP
Düşünür

merhabalar Can Temir

kendi bakış açıma göre çok doğru diyememekle beraber çok ta yanlış diyemeyeceğim. şahsi fikrim arkadaş olacağım kişilerde belli başlı özelliklerin olması gerekir. bu özellikler ahlak, cömertlik, zeka ve eğlence. sonuç olarak kimse kötü ahlakı olan, farklılıklara saygı duymayan, bencil, akıllı olmayan, boş konuşan kişilerle arkadaş olmak istemez. bu yararcılık değildir, hem vaktini hem de ruh halini boşa harcamamaktır. önemli olan geçmiş de değildir, çünkü geçmişte çok iyi anlaştığın biri yanlış tecrübelerle, yanlış kültür etkileşimiyle bambaşka bir insana dönüşebilir. geçmişte yaşananlar elbette çok kıymetli ama o kıymetli anılar her şeyi yapamaz.

doğru bulmadığım kısma gelirsek, bir insan sırf bilimle, felsefeyle ya da edebiyatla ilgilenmiyor diye arkadaşlığı kesmek bana çok acımasızca geldi :) her insan hayatından bir şeyler öğrenir, tecrübelerinden fikirler edinir yani sırf bilimle, edebiyatla yada felsefeyle ilgilenmemesi onun olgunlaşamadığı anlamına gelmez. başka konulara ilgi duyuyordur, başka konularda bilgi ediniyordur, belki o başka konular arkadaşın sayesinde senin de ilgini çekmeye başlar ya da arkadaşının bilime edebiyata felsefeye ilgili hale getirebilirsin(bu arada olayı bilmediğim için anladığım kadarıyla yazıyorum). herkesi kendimiz kadar bilgili ve olgun olmasını beklememeyiz, buna paralel olarak da kendini gelişmeye kapatan insanlara karşı da boşa kürek çekmemeliyiz. arkadaşlardan beklentin çok acımasız olmamakla beraber çok gevşek te olmasın demekteyim kısaca.

Tüm Reklamları Kapat

sağlıklı günler dilerim :)

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close